Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ilgaz Tüneli bereketi

Karadeniz'i Orta Anadolu hatta Akdeniz bölgelerine bağlayacak olan Türkiye'nin en önemli projelerinden 275 milyon TL'lik Ilgaz Tüneli'nin yapımı tüm hızıyla sürüyor

Ankara-Kastamonu arasındaki mesafeyi 1 saat kısaltacak olan Ilgaz Tüneli'nin yapımı tüm hızıyla sürüyor. Başkenti, İnebolu ve Cide sahilleri ile denize açacak olan tünel, Kastamonu'ya yatırımcıları da, turistleri de çekecek. 2015'te açılması beklenen Ilgaz Tüneli'nin bölge için çok önemli bir proje olduğunu belirten Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş SABAH KASTAMONU'ya konuştu. Tünelin inşasının başlamasıyla tarihin tekerrür ettiğini belirten Vali Bektaş "Eskiden İnebolu Limanı Anadolu için önemli bir limandı. Deniz yolu ile gelen yolcu ve yükler, Kastamonu, Çankırı ve Ankara üzerinden Anadolu'ya ulaşırdı. Daha sonra bu hat ikinci plana düştü. Bu hat kuzey ve güneyi birbirine bağlayan çok önemli bir akstı" dedi. Hattın üzerinde bazı tıkanıkların olduğunu belirten Vali Bektaş "Bu hattın üzerinde bazı kördüğüm ve tıkanmış noktalar vardı. Bu noktalardan biri de Ilgaz Dağı idi. Özellikle yük taşımacılığında kamyon ve TIR'lar çok zorlanıyor ve zaman harcıyorlardı. Ulaştırma Bakanlığı bu soruna çözüm olarak dev bir adım attı ve Ilgaz Tüneli projesi hayata geçirildi. İki tünel toplamda 11 bin metrelik uzunluğa sahip olacak. Ilgaz Tüneli'nin şu ana kadar yüzde 25'i açılmış durumda."

ANKARA 1 SAT KISALIYOR
Ilgaz Dağı'nın aşılmasıyla Mersin Limanı'ndan başlayan ticaret yolunun İnebolu Limanı'na sorunsuz bir şekilde bağlanacağını belirten Vali Bektaş, bu hareket sayesinde kazananın Kastamonu olacağını dile getirdi. Tünelle birlikte İnebolu Limanı'nı da çağdaş limancılık tekniklerine uygun hale getirmek amacıyla mevcut ihalenin iptali için Bakanlar Kurulu'na teklif yapılacağını belirten Vali Bektaş şöyle devam etti: "Bu ihalenin müşterisi hazır. Limanın yıllık 5 milyon ton kapasiteli olacak. Bu limanın da tamamlanması ile önü ve arkası açık yani kuzeyi ve güneyi olan bir ulaşım aksı tamamlanmış olacak. Bu yoldaki aksaklıklar yatırımcılar, yük taşıyan işadamlarımız, esnafımız için büyük bir sıkıntıydı. Böylece bu sıkıntıyı ortadan kaldırmış olacağız. Ankara'ya 1 saat daha erken gidip geleceğiz. İlimiz sadece yatırım konusunda değil, bu tünel sayesinde turizm de de ivme kazanmış olacak." Vali Bektaş "Proje kapsamında yaklaşık 3 milyon 318 bin metreküp tünel kazısı gerçekleştirilecek, 81 bin metreküp dökme beton, 937 bin kaya burunu 4 bin ton hasır çelik kullanılacak. 1 adet köprülü kavşağın da inşa edileceği inşaatın bedeli yaklaşık 275 milyon TL olacak" dedi.

7 YILDA AMORTi EDECEK

Tünele ilk kazmanın vurulduğu tarih olan 2012'de törene katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın tünelin kendisini yedi yılda amorti edeceğini söylediğini hatırlatan Vali Bektaş şöyle devam etti: "Bakanımız törende yaptığı konuşmada 'Bu yolla yaz kış kesintisiz seyahat kazanacağız. Yollarda kalmak yok. Tünel sayesinde 5.5 km yağmur ve kar görmeden Kastamonu'ya, Çankırı'ya ulaşılacak. Bu tünel ve Çankırı'ya kadar sıcak asfalt 275 milyona mal oluyor. Bu kadar para harcanır mı diye düşünen olabilir. Bu yolda bir yıl içinde bu dağları aşmak için kaybettiğimiz zaman ve fazla yakıtın değeri yıllık 40 milyon TL. Tünel 7 yılda kendini amorti edecek, bundan daha kârlı bir iş var mı? İnsanımızın rahatı konforu can ve mal emniyeti parayla pulla ölçülmez' demişti. Tünel gerçekten de kendisini 7 yılda amorte edecek ve Kastamonu'ya çok şey kazandıracak."

NE KAZANDIRACAK?
İç Anadolu Bölgesi'ni Karadeniz'e bağlayacak Ilgaz Tüneli'nin 2015'te hizmete girmesiyle bölgeye ulaşım çok daha pratik olacak. Bu gelişmeler bölgedeki yatırımları hızla artıracak. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı yetkilileri Kastamonu'nun yeni teşvik sisteminde en avantajlı teşvik bölgeleri arasında yer aldığını belirtiyor. Yetkililer bölgede düzenlenen teşvik belgesi sayısında ciddi artış olduğunu dile getiriyor. Ilgaz Tüneli'nin açılmasından sonra mesafenin 1.5 saate düşmesiyle özellikle Ankara'dan Saklı Cennet'e turist de yağacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ilgaz Tüneli bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN