Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef modern Sungurlu

Çorum'un Sungurlu Belediye Başkanı AK Partili Selahaddin Uzunkaya, bir dönem daha hizmete aday oldu. Uzunkaya, Sungurlu'yu modern bir kent haline getirmek için çalışmalarının süreceğini söyledi

Giriş Tarihi: 27.3.2014
2009'dan bugüne kadar Sungurlu Belediyesi olarak yaptıgı çalısmalar hakkında bilgi veren Baskan Uzunkaya, herkese esit davranacaklarına dair söz verdiklerini, siyasi fikirlerden öte Sungurlu'nun, kendisi için önemli oldugunun altını çizdi. Ilçenin gelecegi için hangi parti veya siyasi görüse sahip olursa olsun herkesi elini tasın altına sokmaları için çagrıda bulunan Uzunkaya, ortak aklı ön plana çıkararak ilçeyi gelecege tasımak istediklerini belirtti. Görev geldikten sonra Ulasım Hizmetleri Müdürlügü'nde 52 araç alarak araç parkını güçlendirdiklerini dile getiren Uzunkaya, ayrıca Temizlik Isleri Müdürlügü'ne de bin 200 adet çöp konteynırı aldıklarını ifade etti. Uzunkaya, bunu yaparken ilçe halkını geçmisten bugüne kadar tahsil edilmekte olan çöp kutusu parasından muaf tuttuklarını belirtti. Ilçeye bölgenin en büyük kilitli parke tesisini kurduklarını ve bu tesisin Türkiye'de ki son teknoloji ile üretilmis bir tesis oldugunu dile getiren Baskan Uzunkaya, "Daha önceden o günün teknolojisi ve imkânlarıyla bir tesis kurulmustu. Bu gün o tesis kendisini teknolojik anlamda yenilemesi gerekiyordu. teknolojisiyle bölgenin en büyük tesisini kurduk ve faaliyete geçirdik. Suanda üretimlerimiz hızla devam ediyor. Seçim döneminde meydana gelecek olası bir depremde, en güvenli yerler evlerimiz olacak demistik bunu temin etmek amacıyla, saatte 140 metreküp üretim kapasitesine sahip beton santrali kurduk. Yine bölgenin en kapsamlı kilit parkesini üreten, tam otomasyonla çalısan kilit parke tesisini kurarak, hem kendi ihtiyacımızı karsılıyoruz hem de Belediyemize gelir saglıyoruz" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ

Kentsel dönüsüm çalısmaları hakkında da bilgi veren Baskan SelahattinUzunkaya, "Almanya Dresden Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Leibniz Enstitüsü ve Ankara Üniversitesi ile "Kentsel Dönüsüm" hedefimiz dogrultusunda isbirligi yaptık. Bu projenin ilk ayagında, Almanya'dan ve Ankara Üniversitesi'nden Sungurlu'ya gelecek olan sehir planlamacılarının, bir yıl boyunca, Sungurlu'da yapılması gereken çalısmaları belirleyip ilçeyi etüd etmeleri ön görülmektedir. Bizler Türkiye'ye örnek teskil edecek bir proje, Almanlar ise, degil Türkiye, dünyaya örnek olacak bir proje olusturmak için kolları sıvadık. Bambaska bir Sungurlu için gece-gündüz çalısıyoruz" ifadelerini kullandı.

14 KÖPRÜ KURULACAK

Hedefleri hakkında da açıklama da bulunan Baskan Uzunkaya, DSI ile yaptıkları görüsmeler sonucunda ilçeye 1 gölet ve 14 köprü yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Uzunkaya, Dig Çayı Budaközü ve Akçay derelerinin ıslah çalısması kapsamında bu bölgelere içinde çay bahçeleri, yürüyüs yolları, spor alanları gibi sosyal donatıların yer alacagı ve aileler ve gençlerin eglenceli vakitler geçirecegi güzel alanlar olusturmayı planladıklarını belirtti.

BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ

İlk etapta 40 bin, ikinci etapta ise 60 bin nüfusa hitap edecek Biyolojik Arıtma Tesisi'nin yer tahsisini yaptıklarını belirten Selahattin Uzunkaya, 270 is günü içinde teslim edilecek arıtma tesisinin çalısmalarına üstlenici firma tarafından baslandıgını açıkladı. Biyolojik arıtma tesisinin maliyetinin 10 milyon 620 bin TL oldugunu dile getiren Uzunkaya diger projelerini söyle anlattı: Kullanım kapasitesi yetersiz eski hayvan pazarının yerine, son sistemlerle donatılmıs kapalı ve açık hayvan pazarları kurduk. Sehrimizin görsel bir estetige kavusması için, önceden çatı kısmında sadece bir saç olan otobüs duraklarını, cam duraklarla degistirdik.

SOSYAL BELEDİYECİLİK BAŞARISI GÖSTERİLDİ

Beledıyeciligin sadece alt ve üst yapı yatırımlarından ibaret olmadıgını dile getiren Selahattin Uzunkaya, ilçedeki gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yapabilmelerine olanak saglamak için gençlik merkezleri kurduklarını kaydetti. Uzunkaya, kadınların el isleri, yabancı dil, çocuk gelisimi gibi alanlarda egitim alabilmeleri için 'Kadın Kültür Evi'ni faaliyete geçirdiklerini dile getirdi. Çocuklar için de internet evi kurduklarını hatırlattı.

EĞİTİME 500 BİN TL

Okulların çevre düzenlemesini tamamladıklarını vurgulayan Uzunkaya bu alanda yapılan yatırımları söyle sıraladı: "Ögrencilerimise atık pil toplama alıskanlıgının kazandırılmasını sagladık. Tüm okullarımıza projeksiyon cihazları aldık. Ilkokul ögrencilerimize, 3 boyutlu interaktif egitim seti dagıttık. 8'inci sınıf ögrencilerinin tümünü bütün masrafları bize ait olmak suretiyle, Bogazkale gezisine gönderiyoruz. SBS sınavlarında basarılı olan ögrencilerimize, dizüstü bilgisayar ödülü veriyoruz. Egitime 500 bin TL harcadık. Tüm bunların meyvesi olarak, ilçe genelinde 198 olan SBS puan ortalaması, basarılı bir ivme kazanıp, ortalama 345 puana yükseldi."

ASFALTLAMADA REKOR

2009- 2012 yılları arası toplam 45 bin ton asfalt dökümü yaptıklarını açıklayan Uzunkaya: "Ayrıca 1985-2008 yılları arası yıllık toplam 12 bin metrekare parke tası dösenirken, göreve geldigimiz dönemde, aylık 20 bin 280 metrekare parke tası dösüyoruz. Sadece 2012 yılında 81 bin 98 metrekare kilit parke tası dösedik. Yangınlarda, kazalarda ve afetlerde kullanılmak üzere tam donanımlı 2 itfaiye aracını halkımızın hizmetine sunduk. Daha önceden traktörün arkasında toz yıgını olusturarak sürücülere görüs mesafesi tanımayan traktörün arkasına baglanmıs süpürgeyi devre dısı bırakarak yerine son model süpürge aracı aldık. Cenaze hizmetlerinde kullanılmak üzere açık ve morglu olmak üzere 2 adet cenaze aracı aldık. Cenaze hizmetlerini ücretsiz hale getirdik. Sehitligimizin duvarlarını, granitten yaptık."

14 MAHALLEYE 18 OYUN PARKI

Daha önce ilçede 4 mahallede park mevcut oldugunu dile getiren Uzunkaya sunları anlattı: "Sungurlu Belediyesi olarak 4.5 yılda, 14 mahalleye, 14'ü yeniden olmak üzere toplamda 18 oyun parkı yaptık. Çocuklarımızın güvenligini saglamak amacıyla, kauçuk kaplama ile zeminleri ömürlük hale getirdik. Saglıklı yasama hizmet edecegi düsüncesinden hareketle, kondisyon ve spor aletleri ile donatarak, parklarımızı genç ve yetiskin nüfusun daha optimal kullanacagı alanlar haline getirdik. Gölbagları mevkisinde her yagmur sonrası evleri su basıyordu. Vatandaslarımıza maddi ve manevi külfet yasatan bu menfi durumu önlemek amacıyla, adı geçen bölgeye 752 metrekarelik menfez yaparak vatandaslarımızı bu sorundan kurtardık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef modern Sungurlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN