Bakanlık Karadeniz'e tesis yağdırdı

Giriş Tarihi: 26.10.2015
Bakanlık Karadeniz'e tesis yağdırdı
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop, Çorum, Amasya, Samsun Tokat ve Ordu'da yaptığı yatırımlar, gençlere verdiği değeri en güzel şekilde gözler önüne seriyor

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, spor yapma kültürünü geniş kitlelere yayma hedefleri doğrultusunda 2002'de bu kentlerde 98 olan toplam tesis sayısını 13 yılda 275'e çıkardıklarını söyledi

Ülke gençliğinin refah ve aydınlık geleceği için kapsamlı bir çalışma gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanlığı, Orta Karadeniz bölgesinin çehresini değiştiren projelere imza atıyor.
Sporun sağlıklı bir toplum olmanın ve sosyalleşmenin en önemli aracı olduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, toplumda spor yapma kültürünü geniş kitlelere yaymayı hedeflediklerini ve çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini ifade etti. Milletin sporla ilişkisini izleyici olma konumundan çıkarıp aktif ve katılımcı bir konuma dönüştürmek istediklerini de belirten Kılıç, "Halkımızın özellikle de gençlerimizin spor yapma alışkanlığı edinebilmesine imkan sağlayacak şehir altyapılarını geliştireceğiz. Sporun kötü alışkanlıklardan kurtulmada ve kaliteli yaşamda önemli bir rolü olduğunun farkındayız.
Bu önemli spor alanında gençlerimize yeni iş imkânlarını oluşturmanın da gayreti içindeyiz. Bir ülkenin uluslararası arenada tanıtımında sporun büyük etkisi var. İşte saydığım bu unsurların hepsini dikkate alarak tesis yapımına büyük önem veriyoruz. Halkımızın daha yüksek başarılar beklediği Olimpiyatlara bilimsel veriler ışığında sporcu hazırlamak amacıyla Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) kurduk. Bölgesel kalkınma perspektifi de dikkate alınarak spor turizmini geliştirme konusunda yeni adımlar atacağız. Yerel yönetimlerin spor alanındaki sorumluluklarını artıracak, kamu, özel, üniversite gibi farklı kesimler arasında işbirliğinin geliştirilmesini destekleyeceğiz.
Spordaki şiddet ve doping olaylarının önlenmesine yönelik başta spor etiği olmak üzere bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerine daha fazla ağırlık vereceğiz" diye konuştu.

'SAĞLIKLI VE GÜÇLÜ BİR GENÇLİK İÇİN...'

Görevlerinin sadece sporla sınırlı olmadığını, gençlikle ilgili sorumlulukları olduğunu da anlatan Bakan Çağatay Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz gençliğimizin düşünen, sorgulayan, kendini ifade edebilen, yeniliğe ve gelişmeye açık, farklılıklara saygılı, ahlaki değerlere sahip, karar süreçlerine katılan, ülkemiz meselelerine ve çevreye duyarlı, sağlıklı ve güçlü bir gençliğin yetişmesini istiyoruz.
Gerçekleştirdiğimiz, gerçekleştireceğimiz faaliyetlerde hep bu düşünce hakim. Sizlerin kişisel ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak için projeler üretiyoruz. sayısı 1 milyon 200 bini geçen 205 gençlik merkezimizde ve bu yaz 55 bin gencimizi ağırladığımız 27 gençlik kampımızda sportif, sosyal ve kültürel etkinlikler gerçekleştiriyoruz, çeşitli kurslar veriyoruz. Gençlerimizi uyuşturucu ile mücadele konusunda eğitiyoruz. Genç girişimcilere maddi destekler veriyoruz."
Orta Karadeniz bölgesindeki yatırımlar hakkında açıklamalarda da bulunan Bakan Kılıç, Sinop, Çorum, Amasya, Tokat, Samsun ve Ordu'da yaptıkları ve yapacakları yatırımlar hakkında bilgiler verdi.
Spor Bakanlığı'nın yatırımlarının içerisinde spor tesislerinin yanında en çok dikkat çeken, gençlerin büyük ilgi gösterdiği yatırımlardan biri ise gençlik merkezleri.
Merkezlerde verilen hizmet ve eğitimler saymakla bitmiyor. Birçok gençlik merkezinde hentbol, voleybol, basketbol, eskrim, badminton, judo gibi spor aktivitelerinin yanında ney, gitar, saz, hat, ebru, model uçak, takı tasarımı, fotoğrafçılık, sinema ve halk oyunları gibi el sanatları ve güzel sanatlar eğitimleri de bulunuyor.
Merkezlerde ayrıca, kişisel gelişim eğitimlerinin yanısıra ayrıca, gençlerin derslerine yardımcı olmak amacıyla matematik, Türkçe, İngilizce, fizik, kimya gibi dersler de veriliyor. Gençlik Merkezleri'ne katılan gençler, yurt içi ve yurt dışı gezi programları ile birçok şehir ve ülke gezme fırsatı da yakalıyor. Ayrıca alanında başarılı birçok ünlü isimle tanışarak onların tecrübelerinden yararlanıyor.
Merkezler aracılığıyla birçok proje de hayata geçiriliyor.

MERKEZLERDEN 44 BİN 439 KİŞİ FAYDALANIYOR


Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sinop, Çorum, Amasya, Samsun Tokat ve Ordu illerinde yurt, spor tesisleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları başta olmak üzere birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirdi. Gençlik merkezlerinden 20 bin 773'ü erkek, 23 bin 666'sı kız olmak üzere 44 bin 439 kişi faydalanıyor. Bakanın kentlere yatırımı toplam 791 milyon 235 bin TL. Bakanlığın kuruluşu sonrası yaptığı yatırımlar mercek altına alındığında Samsun'da 36 tesisin yapımı tamamladığı, 12 tesisin yapımına devam edildiği görülüyor. Kentte, proje aşamasında olan 12 tesis var. Ordu'da ise 22 tesis ülke gençliğinin hizmetine sunuldu. Proje aşamasında olan 2 tesisin de yakın zamanda çalışmaları başlayacak.
Söz konusu eğitim ve hizmetlerden yararlanabilmek için gençlerin yapması gereken tek şey ise kendilerine en yakın gençlik merkezine kayıt olmak ve eğitim almak istedikleri alanları belirlemek. Orta Karadeniz bölgesinde bulunan Sinop, Çorum, Amasya, Tokat, Samsun ve Ordu'da toplam 27 gençlik merkezi faaliyet gösteriyor.
Yatırım planına alınan ya da inşaatı devam eden gençlik merkezi sayısı ise 18 tane.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık Karadeniz'e tesis yağdırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN