Şehzadeler kentine Edebiyat Müzesi açıldı

Türkiye'de 5 ilde bulunan Edebiyat Müze kütüphanelerinin 6'ncısı Kütahya'da açıldı. Kütüphanede 4 bin 900 civarında edebiyata ilişkin kitap yer alıyor

Kültür mirasının sahiplenilmesine ve kültür turizminin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütahya'da 'Edebiyat Müze Kütüphaneleri' projesini hayata geçirdi. Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi'nde Türk ve dünya edebiyatından 5 bin kitap ve 83 süreli yayın bulunuyor. Çok amaçlı salonda yer aldığı Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi internet kullanımına da imkan sağlıyor. Müzede Kütahyalı yazarlara ait yazma eserlerin tıpkıbasımları da okurların hizmetine sunuldu.

TÜRKİYE'DE 6 TANE VAR
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Semra Atınç Edebiyat Müze Kütüphaneleri'nin 6'cısını Kütahya'da oluşturduklarını söyledi. Evliya Çelebi Edebiyat müze kütüphanesinde 4 bin 900 civarında edebiyata ilişkin kitap bulunduğuna dikkat çeken Atınç şunları söyledi: "Bunlardan bir kısmı edebiyat ödülü almış kitaplar. Türk ve Dünya edebiyatına ilişkin eserler mevcut. Evliya Çelebi ve Kütahya'ya ait kitaplar var. Ayrıca Kütahya'da yaşamış yazar ve şairlerimizin eserlerinin tıpkı basım örnekler var. Burası müze kütüphane olduğu için burada kitapların yanında Kütahyalı sanatçıları yazım sanatına ilişkin bazı objeleri bulunmakta. Bunlarda kütüphaneye ayrı bir görsellik katıyor. Çok amaçlı salonumuzda da edebiyatçılar kendi aralarında söyleşi yapma imkanı bulabilecekler."

'KÜTAHYALILAR MEMNUN'
Evliya Çelebi Edebiyat ve Müze Kütüphanesi'nin açılmasından dolayı memnun olduklarını dile getiren Kütahyalı vatandaşlar ise bundan böyle insanların aradıkları bilgi ve dokümanları daha kolay bulabileceklerini ifade ediyorlar. Edebiyat öğretmeni Nurcan Adıgüzel Kütahya'nın sanatçı şehri olduğunu ve edebiyat müze kütüphanesinin açılmasından dolayı memnun olduklarını kaydederek "Kütahya'da ben çini sanatını sormak için kahvelere gitmiştim. Düşünün Kütahya'da insanlar o kadar bilgili. Burada söyleşilere katılmak ve fikir alışverişinde bulunmak isteriz" dedi. Evliya Çelebi Kültür Hizmet ve Tarihi Eserleri Onarma Derneği Başkanı Mücahit Dinç de Kütahya'nın geçmişi ile kültür merkezi olan bir şehir olduğunu, Germiyan Beyliği, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde önemli alimler sanatkarlar yetiştirdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehzadeler kentine Edebiyat Müzesi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN