Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kirlenen Tuz Gölü'ne UNESCO umudu

Giriş Tarihi: 12.6.2013

UNESCO'nun 'Doğal Miras Alanları Geçici Listesi'ne giren Tuz Gölü için sıradaki hedef 'asıl' listeye girmek. Uzmanlara göre Tuz Gölü 'asıl listeye' girerse yaşanan büyük kirlilik de önlenebilir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Birleşmiş Milletlere yaptığı başvuru sonrası UNESCO tarafından 'Dünya Doğal Miras Alanları Geçici Listesi'ne kabul edilen Tuz Gölü için yeni hedef asıl listeye girebilmek. Aksaray Üniversitesi Tuz Gölü Su ve Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki (ASUÇEM) Su, Tuz ve Çevre Araştırmaları Birimi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Işık, UNESCO Doğal Miras alanları 'geçici' listesine giren Tuz Gölü'nün 'asıl' liste girmesiyle uluslararası boyutta değerinin de artıracağını söyledi. Tuz Gölü'nün UNESCO Dünya Doğal Miras Alanları geçici listesine girmesi, gölü uluslararası bir boyuta taşıyacak olması nedeniyle önemli. Gölün listeye girmesi, Tuz Gölü'nün uluslararası boyutta medyatik anlamda değerini artıracaktır. Böylece kirlilik ve kuraklık riski altında olan gölü etkin şekilde koruyabileceğiz. Aynı zamanda bölgenin dünyadaki tanıtımı konusunda da iyi bir reklam olacaktır. Her yıl bölgeye gelen turist sayısının UNESCO listesine girmesinin ardından artacağına ve gölü merak eden insanların çoğalacağına inanıyorum" dedi.

"100 binden fazla atık var"
Türkiye ve dünya için önemli bir yaşam alanı olan Tuz Gölü'nün kirlilik ve kuraklık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu da vurgulayan Işık, bölgede 90 yerleşim birimi olduğunu söyleyerek bunların atık suları ve atıkları ile bölgedeki endüstriyel faaliyetlerin, gölün günden güne kirlenmesine neden olduğunu söyledi. Ayrıca nüfusu 100 bini geçen Aksaray'ın atık sularının da Uluırmak'a, oradan da Tuz Gölü'ne aktığını belirten Işık, "Konya'nın da atık sularının da bir kısmı, arıtma tesisinin tam randımanlı çalışmamasından dolayı göle akmaktadır. Eğer önlem alınmazsa göl, kısa süre içinde yok olma tehlikesiyle baş başa kalabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirlenen Tuz Gölü'ne UNESCO umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN