Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbret olsun diye çöl gibi bıraktılar

Türkiye'de rüzgâr erozyonunun en yoğun görüldüğü Konya'nın Karapınar İlçesi'ndeki 50 yıllık ağaçlandırma projesi sonuç verdi Ancak ilçeyi taşınma noktasına getiren erozyonun tahribatı unutulmasın ve ibret olsun diye bir tepeye tek bitki dahi dikilmedi

Konya merkeze 95 kilometre uzaklıkta bulunan Karapınar ilçesi 1960'lı yıllarda rüzgar erozyonu nedeniyle çölleşme tehlikesi yaşamaya başladı. İlçenin güneybatısında 4 bin hektar alanı kaplayan kara kumulu şiddetli rüzgarın etkisi ile taşınarak canlı hayatı tehdit etmeye başladı. Erozyonla birlikte toprağın verim gücü azaldı, kumul topraklardan yükselen toz bulutu yüzünden ilçede ulaşım durdu. Çocuklar kum fırtınası nedeniyle okula gidemedi ve hastalıklar arttı. İlçenin büyük bir bölümü çölleşti ve göç başladı.

TAHLİYE GÜNDEME GELDİ

Dönemin yetkililerinin ilçeyi tamamen tahliye edip Antalya'ya taşımayı düşündüklerini anlatan Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu o yılları şu sözlerle anlattı: "Rüzgâr erozyonu öyle bir noktaya geldi ki artık neredeyse Karapınar diye bir yer kalmayacaktı. O dönemde tahliye fikri ağır basmaya başlamıştı. Bu sırada dönemin kaymakamı ve Konya valisinin müracatları ile Mulga Toprak Su 6'ncı Bölge Müdürlüğü'nce plan ve tatbikat grubu başmühendisliği kuruldu. Bu başmühendislik ilk aşamada erozyon sahasını çit tellerle çevirerek kontrol altına aldı ve kumul tepelerin üzerine rüzgar kırıcı perdeler yerleştirildi. 1962 yılından itibaren alan sürekli ağaçlandırıldı."

İNSANLIĞA İBRET OLSUN
Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele İstasyonu Müdürlüğü Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi Sorumlu Mühendisi Necati Şimşekli erozyon sahasının şimdilerde ormana döndüğünü söyledi. 1960'lı yıllarda bölgenin çöl olduğunu ve halen coğrafya kitaplarında Karapınar Çölü olarak adlandırıldığını hatırlatan Şimşek " Burası yıllardan beri alınan önlemlerle ormana döndü. Şu an bölgede binlerce ağacın yanında sebze bile yetiştiriliyor. Bölgede yalnızca 'Örnek Tepe' ismi verilen 4-5 bin metrekarelik alan o yıllardan beri ağaçlandırılmadı. Şimdi o alan çöl olarak kalırken çevresi ormana dönüştü" diye konuştu. Örnek Tepe'nin bulunduğu alana şu an toprak bilimciler, akademisyenler ve öğrencilerin giderek araştırma yaptıklarını belirten Necati Şimşekli "Burası insanlığa ibret olması ve araştırmalar açısından çok önemli bir alan" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbret olsun diye çöl gibi bıraktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN