Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayseri sanayinin üssü oldu

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Kayseri sanayinin üssü oldu

Kayseri'nin Türk ekonomisinin lokomotif kentlerinden biri olduğunu söyleyen Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak "İşadamlarımız kendi imkanlarıyla başarı hikayesi yazdılar" diye konuştu

Ekonominin yıldız kentlerinden Kayseri sanayi ve ticaretin üssü haline geldi. SABAH'a konuşan Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Kayseri'nin ortaya koyduğu kendine özgü sanayileşme modeliyle Türkiye'de örnek ve öncü bir şehir olmayı başardığını vurguladı. Boydak, kentin üretim, ihracat ve istihdam rakamlarıyla yükselen bir ivme gösterdiğini söyledi. Güçlü bir sanayi alt yapısına sahip olduklarını belirten Boydak, ekonomik kriz dönemlerinde bile sanayicinin üretim şevkini kaybetmediğini ifade ederek şöyle konuştu: "Bizler ülkesine kazandırmaktan mutluluk duyan insanlarız. Sanayici arkadaşlarımız varını yoğunu işine yatırıyor. Yatırımların ve üretimin artmasıyla birlikte ihracatımız da büyüyor. Her zaman Türkiye ortalamasının üstünde bir ihracat artışına imza atıyoruz. Daha önceki yıllarda milyon dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirirken 2015'te yeni rekorlara imza atarak ihracatımız 1.6 milyar dolara yükselttik. Kayseri ihracatı en fazla artıran şehir oldu."

'100 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ'
Kentte imalat sanayisinin kabul değiştirdiğini söyleyen Boydak, mobilyanın yanı sıra sektör yelpazesinde halı, çelik kapı, beyaz eşya, inşaat malzemeleri, gıda, makina aksamlarında büyük gelişme yaşandığını anlattı. Kayseri'de ihracat pazarlarını ve ürün yelpazesini çeşitlendirmeye önem verdiklerini vurgu yapan Boydak, ihracat yaptıkları ülke sayısını 50'den 100'e çıkardıklarını söyledi. Boydak şöyle konuştu: "Kayserili şirketler küresel rekabet mücadelesinde önemli tecrübe edindi ve bu tecrübelerini ihracatta başarı hikayesine dönüştürdü. Eline çantasını alarak dünyayı köşe bucak dolaşan Kayserili işadamları, haritada bile zor bulunan ülkelere Türk mallarını satma başarısı gösteriyorlar."

İŞ DÜNYASI BAŞARI ÖYKÜSÜ YAZDI

Kayserili işadamlarının kendi imkanlarıyla başarı hikayesi yazdıklarını, yatırıma, üretime, ihracata ve kalkınmaya damga vurduklarını söyleyen Boydak, 2015'te rekora imza atıp 1.6 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri sanayinin üssü oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN