Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meyve suyu denilince Meysu

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Meyve suyu denilince Meysu

Gülsan Gıda, 2000 yılında isim hakkını aldığı meyve suyu markası Meysu ile bugün dünyanın dört bir yanına ihracat gerçekleştiriyor

Kayseri'nin köklü firmalarından Gülsan Gıda, 1948 yılında akide şekeri ve şekerleme ürünleri ile girdiği sektörde, aradan geçen sürede ürün yelpazesini daha da genişleterek reçel/marmelat, helva, tahin, bal, yazlık helva, eritme peyniri, tereyağ, fındık ezmesi, tahinli pekmez ve kahvaltılık margariniyle dünyanın sayılı markaları arasına girdi. 2000 yılında Meysu'nun isim hakkını da alan firma, Amerika, Avrupa, Malezya, Ortadoğu ve Afrika'ya ihracat gerçekleştiriyor.

"REÇELDE DE İDDİALIYIZ"
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 15 bin metrekare açık ve 10 bin metrekare kapalı alana sahip tesislerinde ürettiği ürünleri Antarktika kıtası hariç tüm kıtalara ihraç edilen markanın CEO'su Mehmet Güldüoğlu, "Gülsan Gıda olarak 1948 yılında Osman Güldüoğlu tarafından kurulmuş bir firmayız. O tarihlerde reçel, helva, akide şekeri ve lokum üretimiyle uğraşıyorduk. 1978 yılına kadar şekerleme ve çikolata ürettik. 1985 yılı itibarıyla organizeye taşındık ve reçel üzerine ağırlık verdik. Türkiye'de reçel tarafında bir boşluk vardı. Fabrikasyon reçel yapan firma yoktu. Biz burada 1979 yılından itibaren reçel, helva, tahin, pekmez gibi geleneksel ürünlerimizi ürettik. 1989 yılında Nevşehir'de Nevbağ sirke fabrikasını alarak ürün portföyümüze kattık. Burada sirke, limon sosu, nar ekşisi, hanup pekmezi, dut pekmezi gibi fermente ürünler üretiyoruz" diye konuştu.

ÜÇTE BİRİ İHRAÇ EDİLİYOR
1984 yılında Türkiye'nin ilk dondurulmuş gıda markası Meybuz'u aldıklarını belirten Güldüoğlu, "Şu anda organize sanayi bölgesinde 4 tesisimiz var, AVM işine de girdik. Meysu fabrikasının eski yerini Meysu Outlet olarak 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün katılımıyla 2011 yılında açtık. Şu anda bu şekilde çalışıyoruz. Yaptığımız ürünlerin üçte birini yurt dışına ihraç ediyoruz. En çok Amerika, Avrupa Malezya; Ortadoğu pazarında Ürdün ve Irak pazarımız var. Afrika pazarları şu anda iyi olmaya başladı. Ama en iyi pazarımız Amerika..." diye konuştu.

HELAL BELGELİ
Yurt dışındaki her fuara katılmaya özen gösterdiklerini de ifade eden Güldüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kaliteye çok önem veriyoruz. Meysu'da altı aydır almış olduğumuz 'Helal' belgemiz vardır. Yurt dışına gönderdiğimiz ürünlerde 'Koşer' belgesi alıyoruz. Onlar her giden parti malı için belge veriyorlar. Belgeyi verdikten sonra bir yıl sürmüyor. Her parti mal için tayin ettikleri hahamlar geliyor ve onların kontrolünde üretip o malları gönderiyoruz. Şu anda çok büyük rekabet ortamı var. En büyük rekabetin yaşandığı sektör ise meyve suyu..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meyve suyu denilince Meysu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN