Kapadokya’nın kalbi Güzelyurt’ta atıyor

Eşsiz güzellikteki konumu, inanç merkezleri, tarihi zenginliğiyle efsaneye dönüşen güzel atlar diyarı, Kapadokya’nın manevi kalbi, eski adıyla Gelveri, yeni ismiyle Güzelyurt, alternatif e kucak açıyor

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Kapadokya’nın kalbi Güzelyurt’ta atıyor
'ın en güzel ilçelerinden olan Güzelyurt ilçesinin tarihi ve kültürel zenginlikleri sayılamayacak kadar çok ve renkli. Eski adı "Peristremma" olan, 14 km uzunluğunda, 100-150 m. derinliğinde, içinden akan Melendiz Çayı'nın şekillendirdiği, yerleşim yeri olmaktan çok bir dini merkez olarak ön plana çıkmış olan Kapadokya'nın göz bebeği Ihlara Vadisi. Vadinin orta kısmında tarihi evleri ve dere içerisine yerleşmiş lokantaları ile meşhur Belisırma. Vadi bitişinde tarihsel ve dinsel olarak büyük öneme sahip Selime Katedrali. Anadolu'da ilk buğdayın pişirildiği, tarihte ilk beyin ameliyatının yapıldığı Aşıklı Höyük, Ihlara Vadisini andıran yapı ve atmosferi ile Manastırlar Vadisi. Kilise Camisi (Aziz Gregorius Kilisesi), Kızıl Kilisesi, Yüksek Kilisesi, Kaya Oyma Camisi, Tarihi Gelveri Evleri. Bin bir derde deva meşhur Ziga Kaplıcaları. Muhteşem gün batımları, ziyaretçilerini tarihin içinde gezdirecek masalsı sokaklar, bakir patikalar ve doğa yürüyüşü rotaları adeta seyahat düşkünlerine davetiye çıkartıyor.

ASÜ'DE TEZ KONUSU OLDU
Güzelyurt ilçesi doğa ile dost, tarihi ve kültürel miraslara sahip çıkıp koruyan, yerel halk ile iç içe ve el ele ve geleceğin gözdesi olan Alternatif yönünden de önemli gelişmeler sergiliyor. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü'nde "Güzelyurt Florası ve Botanik Turizmine Katkıları" konulu tez çalışması yapan eğitimci ve gezi yazarı Hakan "Güzelyurt birçok coğrafik, tarihi, kültürel ve biyolojik güzellikleri bir arada bulunduran bir ilçemiz. ASÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu'nca desteklenen bilimsel araştırmamız sonucunda ilçe genelinde birçok vejetasyon tipi, bitki çeşitliliği ve endemizm tespit ettik. Bir bölgenin biyolojik zenginliği ile doğru orantılı olan endemizm oranı ve bitki çeşitliliği üzerinden yaptığımız değerlendirmeler de ilçemizin peri bacası, göl, vadi, kanyon, ova, plato gibi oluşumların bir arada olması ve bunların tamamının yakınında ve çevresinde en az bir kaç tane hatırı sayılır öneme sahip tarihi eser olması Güzelyurt'u diğer bölgelerden çok daha değerli ve tercih edilir kıldığını tespit ettik" dedi. Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: "İlçenin bu zengin renklere sahip olması inanç ve kültür turizmi, bisiklet sporu, dağcılık, kampçılık, trekking, haiking, yamaç paraşütü, doğa fotoğrafçılığı, botanik turizmi, kuş gözlemciliği gibi geleceğin turizm sektörü olmaya aday, yerel halkla el ele alternatif turizmin bir çok dalını gerçekleştirebilme imkânı sunuyor. Bu güzellikleri tatmak ve yaşamak için bütün yerli ve yabancı doğaseverlerimizi ve turistlerimizi Güzelyurt ilçemize bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya’nın kalbi Güzelyurt’ta atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN