Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekinin boyu kısa kaldı

ve zirai don nedeniyle boyu 15-20 santimetrede kalan, erken başak vermeye başlayan arpa ve buğday, çiftçiyi kara düşündürüyor

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Ekinin boyu kısa kaldı
Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş, nisan ayının son birkaç günü hariç genelinde neredeyse hiç yağış olmadığını, aksine hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin çok altına düşerek zirai don olayının yaşandığını söyledi. Yaşanan ve don olaylarının 2016 yılının çiftçiler açısından çok sancılı geçeceğinin habercisi olduğunu ifade eden Güneş, bu durumun en çok arpa ve buğday üreticisini zarara uğratacağını vurguladı. Anadolu'da birçok bölgede çiftçinin buğday tarlalarını sulamak zorunda kaldığını ancak bunun da fayda etmediğini dile getiren Güneş, şunları kaydetti: "Kuraklık nedeniyle ekinin boyu çok kısa kaldı ve başak vermeye başladı. Normalde haziran ayında boyu yarım metreye ulaşınca başak vermesi gereken ekin, 15-20 santimetre boyunda kelle verdi. Bu şekilde hem başak zayıf kalacak, içini dolduramayacak hem de tarlanın büyük bir bölümünde biçerdöver hasat yapamayacak. Kelle küçük kaldığı için biçilemeyecek. Bu da rekoltenin ve kalitenin düşmesine neden olacak. Aynı durum arpa için de geçerli. Kuraklık ve nisan ayının 24'ünde görülen soğuk havayla ekinler dondan da etkilendi. Bazı bölgelerde biraz iyi olan ekinler de don nedeniyle zarar gördü. Çiftçi ne yapacağını şaşırmış durumda."

SARI CÜCE HASTALIĞI
Kuraklıkla ekinde "sarı cüce" hastalığı görülmeye başladığına da dikkati çeken Güneş, hastalığın Orta Anadolu'da ilk defa bu yıl görüldüğünü bununla ilgili de Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin inceleme yaptığını, gerek duyulması halinde ilaçlama yaparak ekini kurtarmaya çalışacaklarını ifade etti. Güneş, mayıs ayına gelinmiş olmasına rağmen birçok bölgede ekinin daha toprağı kapatamadığını, tarlaya bakıldığında zeminin görüldüğünü belirterek, "2015 yılında ülke genelinde 21 milyon ton buğday üretilmişti ve Türkiye'nin ihtiyacını karşılamıştık. Bu yıl bu rekolteye ulaşmamız şu an için imkânsız gibi görünüyor. Biz borçların ertelenmesini, nakit para yardımı yapılmasını istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekinin boyu kısa kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN