Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Yağmur Hasat Fiyatlarını Vurdu, Buğdaylar Yemlik Fiyatından Satılıyor

Giriş Tarihi: 6.7.2015 15:29 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
Kırıkkale’de Yağmur Hasat Fiyatlarını Vurdu, Buğdaylar Yemlik Fiyatından Satılıyor
Hasat sezonunu değerlendiren Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, yağışlı geçen mevsimin hasat fiyatlarını vurduğunu buğdayların yemlik fiyatından satıldığını söyledi.
Hububat alanlarında arpa ve buğday hasadının başladığını belirten Başkan Sümer, çiftçinin alın terinin karşılığını alamadığını söyledi. Hasat sezonunun Kırıkkale’ye hayırlı olması temennisinde bulunan Başkan Sümer, çiftçilere de bol, bereketli ve hayırlı bir sezon geçirmelerini diledi.
Hasadın başlamasıyla birlikte ürünün piyasaya sürüldüğünü, TMO’nun alımlara başladığını belirten Sümer, fiyatların geçen yıla oranla düşük olduğunu vurguladı.
Çiftçinin alın teri ve verdiği mücadelenin karşılığını bu sezon da alamadığına dikkat çeken Başkan Sümer, “Hasat sezonumuz başladı ve çiftçi ürününü piyasaya sürdü. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alımlarına başladı. Arpa ve buğday alımları devam ederken fiyatların geçen yıla oranla düşük olması çiftçiyi üzüyor. Geçen yıla oranla fiyatlarda gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. 2014 hasat sezonunda Arpa 0.650 ile 0,700 kuruş, Buğday ise 0,740 ile 0.850 kuruş’dan satışa sunuluyordu. Bu sezon ise Arpa 0.55 ile 0,640 kuruş arası, Buğday ise 0,650 ile 0,750 kuruş arası fiyattan satışa sunuluyor” diye konuştu.
Fiyatların düşmesinin başlıca nedeninin hava şartları olduğunu belirten Başkan Sümer, “Kırıkkale bu yıl bol yağış aldı ancak zamanında değil. Yağmur hububatın ihtiyacı olduğu dönemde değil, ihtiyacı olmadığı dönemde yağdı. Sürekli de devam etmesi hububatta kaliteyi olumsuz yönde etkiledi. Bazı bölgelerimizde ise yağan dolu hububat ekili arazileri tahrip etti. Şuanda çiftçimizin büyük bölümü ürününü yemlik statüsünde hem de geçen yılın altında bir fiyatla satmak zorunda kalıyor. Hububat ekili arazilerimizin büyük bölümünün kıraç olması böylesi riskleri artırıyor. Bu tür riskleri biraz daha aşağı çekebilmek adına Kırıkkale olarak sulu tarıma daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Yetkililerimizin bu konuda gerekli olan çalışmayı yaparak, Kırıkkale’nin sulu tarıma geçmesine vesile olacaklarına inanıyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırıkkale’de Yağmur Hasat Fiyatlarını Vurdu, Buğdaylar Yemlik Fiyatından Satılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN