Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet'in ilk ajanı Seyfettin Efendi'yle tanışın

Yerli bir çizgi roman kahramanız daha var artık: Seyfettin Efendi. O, Cumhuriyet'in ilk gizli ajanı. Hafife almayın, şimdiden fenomen oldu. Önce internette karşımıza çıktı, şimdi albümü yayımlandı, yakında da sergisi açılacak. ECE ULUSUM

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Çizgi roman dünyasında yerli karakterlerin epeydir eli zayıf. Eee Hollywood sag olsun Marvel'in süper kahramanlarını söyle ya da böyle boca ediyor üzerimize. Ama yerli çizerler de bos durmuyor tabii.. Mesala Seyfettin Efendi yaklasık bir yıldır hayatımızda. O, önceleri www.seyfettinefendi.com adresli internet ortamında maceralarını yasıyordu, simdilerdeyse çizgi roman albümüne terfi etti. Çünkü Seyfettin Efendi ve Olaganüstü Maceraları, Arka Bahçe Yayıncılıktan çıktı. Seyfettin Efendi, Cumhuriyet'in ilk gizli ajanı. Insanlıgın, teknolojik ve bilimsel gelismelere ragmen aslında davranıs, korku ve ihtiraslarının çok da degismedigini anlatan hikayelerle karsımıza geliyor. Çizeri Devrim Kunter (42). Kunter, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. Asıl meslegi üç boyutlu modelleme ve animasyonculuk ama Seyfettin Efendi Kunter'in bir girmis aklına, bir daha çıkmamıs...

PEHLİVAN DA VAR PAŞA DA
Seyfettin Efendi, internette yayınlanan Yeditepe Canavarı adlı ilk macerasında okuru Cumhuriyet'in henüz kuruldugu 1924 yılına götürmüstü. Istanbul'da ardı arkasına islenen olan gizemli cinayetleri çözme konusunda polis teskilatı yetersiz kalınca o devreye girmis, devlete baglı Ifsa-yi Sırr Teskilatı adlı gizli bir teskilat kurmakla ve bu tür cinayetlerin izini sürmekle görevlendirilmisti. Ama karsısına daha derin ve baska türlü organizasyonlar çıkmıstı. Ilk macerada Doktor Aziz, Mucit Münevver, Pehlivan Ismail, Casus Esat, Osman Pasa, Refik Pasa, Bilgin Scognamillo ve Rical-i Gayb gibi karakterlerle tanısmıstık. Ikinci macerada ise Istanbul'daki cinayetler devam ediyor ama bu sefer karsısına uluslararası bir örgüt çıkıyor. Seyfettin Efendi de bir tür casuslar agı içerisinde kendine yol çiziyor.

GEÇMİŞTE OLMASININ BİR NEDENİ VAR
Çizgi roman Cumhuriyet döneminde geçmesine ragmen Kunter bir itirafta bulunuyor: "Okul hayatım boyunca tarih dersiyle aram hiç iyi olmadı. Ayrıca resim dersiyle de aramın hiç iyi olmadıgını söylemeliyim." Sonrasında Seyfettin Efendi'yi çizme kararı alınca tarih yolculyuguna çıkmıs ve özellikle 1920'li yıllara odaklanmıs. O döneme odaklanması bosuna degil. Kunter "O dönem hem büyük bulusların hem de ilginç karakterlerin yer aldıgı, Tesla'dan Picasso'ya, Hemingway'den Rasputin'e uzanan garip, etkileyici tarihsel kisiliklerle dolu bir zaman. Tabii Cumhuriyet'in kurulusu, toplumun degisimi gibi, bizim ülkemizi ilgilendiren tarihsel önem tasıyan olaylar da var" diyor. Yerli çizgi roman üretimi konusunda Kunter umutlu, Türkiye'de yerli çizgi roman çizmek isteyen birçok kisi oldugunu söylüyor. Ama bu heves çogu zaman sonuç vermiyor. Neden mi?, Kunter'den dinleyelim: "Bilhassa kitap çıktıktan sonra çizgi roman üretmek isteyen kisiler bana basvurmaya basladı. Üretime hevesli çok yazar-çizer oldugunu gördüm. Bu alanda bir sektörlesme yok, dolayısıyla simdilik kisisel basarılardan öteye gidilemiyor." Seyfettin Efendi de aslında kisisel bir basarı öyküsü. Uzun süre tozlu bir dosya olarak kalmıs. Sonra Kunter daha fazla beklemenin artık bir anlamı olmadıgına karar verip kitabı kendi bastırmaya karar vermis. Ama bu maceralı yola girdigine de memnun. Çünkü Seyfettin Efendi'nin, azımsanmayacak bir hayran kitlesi var. Kunter, Seyfettin Efendi'nin okur dünyasında bir karsılık bulmasından memnun. Kunter "Sunu belirtmek gerekir ki, çizgi roman okurunun keskin bir elestirel gözü vardır. Çok ufak ayrıntıları bile fark ederler. Ben de her türlü elestireye açıgım ve gelen elestirileri dikkate alıyorum" diyerek okuruyla interaktif bir iliski kurdugunun altını çiziyor.

SERGİSİ AÇILACAK

Cumhuriyet'in gizli teşkilat ajanı Seyfettin Efendi'nin maceralarının devamı gelecek. Nisan 2014'te Seyfettin Efendi ve Esrarengiz Hikâyeleri adıyla ikinci kitap çıkacak. Kitapta bir sürpriz de olacak. Yeni maceraya Kunter'le birlikte Yalın Alpay, İlke Keskin, Ümit Kireççi, Hakan Duman, Gökhan Gültekin, Sümeyye Kesgin gibi farklı çizerler ve yazarlar da katkı sunacak. Ayrıca 25 Aralık - 8 Ocak tarihleri arasında Kadıköy Kargart'ta 'Seyfettin Efendi ve Esrardaşları' başlıklı bir sergi de açılacak.

SEYFETTİN EFENDİ VE OLAĞANÜSTÜ MACERALARI
Çizgi roman Devrim Kunter Arka Bahçe Yayıncılık 96 s., 22 TL.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet'in ilk ajanı Seyfettin Efendi'yle tanışın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN