Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soy soylanır boy boylanır

Turkuvaz Kitap, sözlü edebiyatımızın en eski ve önemli eserlerinden Kitabı’ndan sekiz hikayeyi günümüz çocukları için seçip sadeleştirdi

Giriş Tarihi: 8.2.2019
Soy soylanır boy boylanır
Türk kültürünün en temel ve önemli kaynaklarından biri şüphesiz ki Dede Korkut anlatıları. Bu anlatılar, 15'inci yüzyılın sonu ile 16'ncı yüzyılın başı arasındaki bir zamanda bilinmeyen biri tarafından yazıya geçirilmiş ve böylece günümüze ulaşmış. Hem manzum hem mensur kısımlardan oluşan anlatılar, destandan halk hikâyeciliğine geçişin bir ürünü. Zaman içinde şekillenip zenginleşen bu eser; kültürümüze, geleneklerimize, toplumsal ilişkilerimize, toplumumuz için uygun olan insan tipine ışık tutuyor.
"Allah Allah demedikçe işler daha iyi olmaz.", "Baba malından ne fayda, başta devlet olmasa.", "Kara eşeğin başına palan vursan da katır olmaz." İşte bu sözler, Dede Korkut anlatılarında geçen öğretilerin çok ufak bir kısmı. Eserin yerinde coşkusu, sade ve çarpıcı dili okuru etkisi altına alıyor. Korkut Ata adıyla da bilinen Dede Korkut; dil zenginliği başta olmak üzere hikâyelerin ozanlar tarafından kopuz eşliğinde söylenmesi, geniş bir coğrafyada yaygın olması sebebiyle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi'ne geçtiğimiz yıl oy birliğiyle kabul edildi. Böylece kıymeti bir kez daha kanıtlandı.

HER EVDE BULUNMALI
İnsan yetiştirmek dikkat ve bilinç gerektiren bir iş. Bu süreçte Dede Korkut da faydalanılması gereken kitaplar arasında kilit taşı niteliğinde. 12 anlatıdan sekizinin yer verildiği bu kitap, Mert Tugen'in epik çizgileriyle daha da zenginleştirilmiş. Çocuk edebiyatı yazarı H. Salih Zengin'in günümüz Türkçesine uyarlamasıyla Turkuvaz Çocuk'tan çıkan Dede Korkut Hikâyeleri okurlarını bekliyor.
Dede Korkut'la ilgili son sözü dilbilimci ve Türkolog olan Prof. Dr. Muharrem Ergin'e bırakalım: "Dede Korkut kitabı, Türk çocuklarının ruh ve kafa yapısını tek başına sağlam tutacak kudrette ve karakterde bir eserdir. Bu kitabı okuyan ve hazmeden bir Türkün kolay kolay yolunu şaşırmayacağı emniyetle söylenebilir. Her Türkün evinde bulunması lazım gelen bu aziz ve yüce kitabın millî kültürün ruhlara sindirilmesinde açacağı çığır, milletimizin geleceği için büyük bir teminat olacaktır."

BİLGE OKUR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soy soylanır boy boylanır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN