24 Mart Dünya Tüberküloz Günü

Giriş Tarihi: 24.3.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 10:11
24 Mart Dünya Tüberküloz Günü
24 Mart Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle bir açıklama yapan Medicana Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Vatansev, “Verem, tedavisi olan bir hastalıktır” dedi.
Medicana Konya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Vatansev, veremin insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olduğunu belirtti. Solunum yolu ile insandan insana bulaşan veremin kanla temas ve başka bir yolla akciğer tüberkülozu olarak gelişmeyeceğini ifade eden Vatansev, “Hasta kişinin öksürmesiyle ortama yayılan tüberküloz mikrobu solunum yoluyla sağlıklı kişiye bulaşır ve hastalık süreci başlar. Uzun süren öksürük, kilo kaybı, gece terlemesi, iştahsızlık ve kan tükürme gibi semptomlarla hastalık kendini belli eder. Teşhisi balgam tahlili, kan tetkikleri akciğer filmiyle konulur. Günümüzde tedavisi mümkün kolay ve ucuzdur. Tedavisi başladıktan sonra en az 6 ay devam eder. Tedavi süresi ve ilaçları kişiye göre değişiklik gösterir. Tedaviyle yaklaşık 15 günde bulaşıcılık sona erer. Tanısı ve tedavisi var olan bir hastalıkta insanlar hala neden ölmektedir gibi bir sorunun cevabı; eğitim eksikliği, yoksulluk, sağlık kuruluşuna ulaşamama, tanı konulamaması, ilaç yokluğu, yetersiz tedavi ve ilaca dirençli tüberküloz olmalı. Ülkemizde verem savaş dispanserlerine ücretsiz ulaşılmaktadır. Tüberküloz hastalarının tetkik ve tedavileri ücretsizdir ve ilaçları devlet tarafından karşılanır” diye konuştu.
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Vatansev, tedavisi mümkün olan bu hastalıktan en önemli korunma yolunun B.C.G aşısı olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Verem aşısı ülkemizde 1952 yılında yapılmaya başlanmıştır. Sağlık kuruluşunda ücretsiz yapılır. Korunma yolları; veremli ve tedavi almayan hastalarla temastan kaçınılmalı, dengeli beslenmeli havasız yerlerde bulunulmamalı, öksüren hastalarla temas etmemeli, açık ve temiz havada dolaşmalıyız. Her öksürük veremden kaynaklanmaz fakat uzamış öksürük de verem akla getirilmelidir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 Mart Dünya Tüberküloz Günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN