Meram’da Kapalı Pazar Yerinin Temeli Atıldı

Giriş Tarihi: 7.4.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 15:01
Meram’da Kapalı Pazar Yerinin Temeli Atıldı
’nın merkez Meram Belediyesi tarafından Küçük Kovanağzı Mahallesi’nde yapılacak olan Kapalı Pazaryerinin temeli düzenlenen bir törenle atıldı.
Meram Belediyesi tarafından Küçük Kovanağzı Mahallesi’nde yapılacak olan kapalı pazar yerinin temel atma törenine AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Selçuklu Belediye Başkan Vekili Faruk Ulular, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, AK Parti Meram İlçe Başkanı İbrahim Özen, AK Parti İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Meram İlçe Teşkilat Yöneticileri, İlçe Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Üyeleri, BEM-BİR-SEN Konya Şube Başkanı Sait Közoğlu, Konya Pazarcılar Odası Başkanı Tahsin Öz ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, meclis üyeleri, teşkilat mensupları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende ilk konuşmayı yapan Küçük Kovanağzı Mahalle Muhtarı Kadir Noyan, mahallelerine yaptığı hizmetler ve kapalı pazaryeri nedeniyle Başkan Toru’ya teşekkür etti.
“PAZAR KÜLTÜRÜ BİZİM COĞRAFYAMIZA ÖZGÜ BİR YAŞAM BİÇİMİDİR”
Yeni hizmet döneminde modern şehircilik ve planlama imkanlarıyla geleneksel değerlerimizin ve kültürümüzün zenginliklerini buluşturma çabasında olduklarını vurgulayan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Bizim kültürümüz, bizim insanımız tarafından, bizim coğrafyamıza özgün insani erdemlerle ve faziletlerle yoğrulmuştur. Komşuluk ilişkisi, komşuluk hukuku nasıl bize özgü bir ayrıcalıksa pazar kültürü de öyledir.
Bizim kültürümüzde alışveriş sadece ticari bir faaliyet değil insani bir paylaşım aracı olarak görülür. Dünden bugüne daima pazarlarımız; insanımızın, mahallelinin birbiriyle karşılaştığı, kucaklaştığı, selamlaştığı birer merkez olmuştur. Pazardan alışveriş yapmak, pazar kültürü bizim coğrafyamıza özgü bir yaşam biçimidir. Kovanağzı Mahallesi sakinlerimize ait bu alanda yeni bir kapalı pazaryeri kurarak mahallelinin yaz ve kış aylarında keyifle pazar alışverişi yapacakları bir merkez oluşturuyoruz” diye konuştu.
“SELÇUKLU MİMARİSİ ESAS ALINDI”
Kapalı pazaryerinin projesinde Selçuklu mimarisini esas aldıklarını kaydeden Başkan Toru, “İnşaatını en kısa sürede tamamlayarak hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. 8 bin 700 metrekarelik bir alanda yer alan, 4 bin 700 metrekare kapalı alana sahip kapalı pazar alanının yanı sıra proje çalışmaları devam eden fonksiyonel bir sosyal tesisin temel atma törenini de en kısa bir süre içerisinde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Başkan Toru, dün elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden 5 kişiye Allah’tan rahmet, yakınlarına ise baş sağlığı diledi.
“ÜZÜLMEZ’DEN TEŞEKKÜR”
AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez törende yaptığı konuşmada, “Ülkemiz geliştiği gibi Konya’mız da gelişiyor. Temelini atacağımız bu alan, bizim çocukluğumuzda bağlık ve bahçelik alanlardı. Kışın şehre iner, yazın da buralara gelirdik. Ancak Türkiye’nin gelişmesi gibi Konya da geliştikçe bu bölgeler, iskân olunan yerler haline geldi. Bu bölgede oturan vatandaşlarımıza hizmet etmeyi şiar edinen belediye başkanımız, böyle bir tesisin bölgeye kazandırılması için harekete geçmiş oldu. Projede emeği geçenlere teşekkür ederken, inşallah en kısa sürede tamamlanarak hizmete sunulmasını canı gönülden isterim” ifadelerini kullandı.
Üzülmez, bugün açıklanacak milletvekilliği aday listesiyle ilgili olarak da, “Bizim ismimiz olsun ya da olmasın çok önemli değil. Biz bu davaya hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Kovanağzı Kapalı Pazar Yeri’nin temeli dualarla atıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meram’da Kapalı Pazar Yerinin Temeli Atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN