Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Dullar" tiyatro sahnesinde

Giriş Tarihi: 25.1.2010 12:08 Güncelleme Tarihi: 25.1.2010 12:14
Yoko Ono kimdir? Ya Jackie Onassis… Margot Honecker şimdi nerdedir? Elfriede Blauensteiner bir cani miydi gerçekten? Onları birleştiren tek nokta ünlü dullar kategorisine dahil olmaları... Bir tiyatro oyununda, ünlü olmayan diğer dul kadınlarla buluşarak kah hüzünle kah neşeyle kendi hayat hikayelerini anlatıyorlar...

Bizim dul kadın hikayelerimiz ise atasözlerimizde saklı...
"Dul karı kendi sabunuyla yıkanır."
"Boşanmış kadın sıralı eşek gibidir."
"Kalkanın yeri ölenin karısı kalır..."

Sözün özü; Fitzgerald Kusz'un yazdığı, Sibel Arslan Yeşilay'ın türkçeleştirdiği DULLAR keyifli bir revü.

"Dullar", gencinden yaşlısına farklı yaşlarda beş dul kadın hakkında komik ve grotesk, ama aynı zamanda trajik sahnelerle dolu bir revü; tüm neşe ve üzüntüsüyle dulluk durumu. Fitzgerald Kusz'un 2004 yılında kaleme aldığı oyun, yüzyıllardır dramatik biçimde ele alınan dulluk durumunu, komedi öğeleriyle besliyor. Gencinden yaşlısına kocasını yitiren kadınların, yeni bir hayat kurma mücadelesindeki farklı tutumları hüzünlü ve komik biçimde sunuyor. Kocasının ölümünden bir yıl geçtikten sonra bile gardırobu açamayan, köpeğini hayatının merkezine koyan, gazetede kendi ölüm ilanını okuyan, ölen kocasını kahraman ya da düşman ilan eden dul portreleri çiziyor. Helene Weigel, Cosima Wagner ve Yoko Ono gibi ünlü dulların yanı sıra skeçler ve ölüm ilanları da oyunda kendine yer buluyor.

Fitzgerald Kusz
1944 Nürnberg doğumlu yazar Fitzgerald Kusz günümüzde oyunları en çok sahnelenen Alman yazarlar arasında yer alır. Oyun yazarlığının yanısıra şiir yazan, televizyon ve sinema senaryoları kaleme alan Kusz, Karl Valentin, Ödon von Horvath, Marieluise Fleisser ve Bertolt Brecht'in izinden giderek çağdaş Alman halk tiyatrosu geleneğinden beslenir.Liseden sonra İngiliz ve Alman Dili ve Edebiyatı öğrenimi gören Kusz, bir yıl İngiltere'de stajyer öğretmen olarak çalıştı. 1982 yılına dek Nürnberg'te öğretmenlik yapan Kusz, daha sonra serbest yazarlık yapmaya başladı. PEN kulübü ve Alman Yazarlar Derneği üyesi olan Kusz, Nürnberg'te yaşamaktadır.

Yapıtlarında doğduğu yer olan Franken bölgesinin şivesini büyük bir başarıyla kullanır. Edebiyat alanında ilk çıkışını 1967 yılında Peter Handke'yle birlikte Erlangen'de katıldığı bir toplantıda okuduğu ve büyük bir coşkuyla karşılanarak ödül aldığı kısa şiirleriyle yaptı.

1976yılında ilk oyunu "Schweig, Bub!" ile bir anda bütün Almanya'da tanındı. Oyun bugüne kadar Almanya'nın çeşitli şehirlerinde 64 kez sahnelendi ve 700 kez izleyici karşısına çıktı. Kusz, ekonomik kullandığı dil, kısa sahneli ve şiirsel oyunlarıyla ustalığını kanıtladı. Şiirlerinde ve oyunlarında kullandığı şive ve günlük sokak diliyle ironik biçimde çizdiği Alman küçük burjuva portrelerini sık sık yaptığı tren ve tramvay yolculuklarına borçlu olduğunu söyler.

Oyunun künyesi
Yazan: Fitzgerald Kusz
Çeviren: Sibel Arslan Yeşilay
Yöneten: Hülya Karakaş
Dekor: Rıfkı Demirelli
Kostüm: Eylül Gürcan
Müzik: Selim Atakan
Işık: Cengiz Özdemir
Hareket: İbrahim Ulutaş
Efekt: Ersin Aşar
Reji Asistanları: Yonca İnal Eğilmezbaş- Burcu Çoban- İbrahim Ulutaş
Suflör: Abdullah Topal
Oynayanlar:
Güzin Özyağcılar,Hale Akınlı, Hülya Karakaş, Neslihan Öztürk, Süeda Çil

İlk oyun: 27 Ocak 2010 Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesi
Oyun günleri: 27-28-29 Ocak 20.30
30 Ocak 15.00-20.30
31 Ocak 15.00
Gişe Tel: 0212 526 53 80

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Dullar" tiyatro sahnesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN