Beyni geliştiren 10 roman

Giriş Tarihi: 21.12.2011 09:35 Güncelleme Tarihi: 21.12.2011 19:13

Bilim dünyası edebiyata da el attı ve insan beynini farklı bir biçimde etkileyen 10 romanı tespit etti. İşte o romanlar...

Edebiyatın 'iyileştirici' niteliğinden yola çıkan bir grup bilim insanı, nitelikli romanların insan beynini geliştirip keskinleştirdiğini, sosyal bağları güçlendirerek kişiliği değiştirdiğini ve ilişki kurmayı kolaylaştırdığını ortaya koydu.Hürriyet'in haberine göre, Toronto Üniversitesi öğretim üyesi psikiyatr Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren tarafından Scientific American'da yazılan makaleye göre, roman kahramanlarıyla özdeşleşmek, hem hayal dünyasını zenginleştiriyor, hem de sosyal bağları güçlendiriyor.

Nitelikli bir roman, bu etkileriyle insan beynini de keskinleştiriyor ve insan davranışlarına ilişkin sağlam ipuçları veriyor. İki bilim insanı, insan beynini en fazla geliştiren on romanı da tespit etmişler. Listede Tolstoy'un Anna Karenina veya Virginia Woolf'un Bayan Dalloway'ın yanı sıra Muhsin Hamid'in 2007 yılında yazdığı 'The Reluctant Fundamentalist / Gönülsüz Köktendinci' isimli romanı da yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyni geliştiren 10 roman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN