Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edebiyat ödülü Mungan'a gitti!

’ün anısını yaşatmak için Can Yayınları’nın katkılarıyla her yıl bir şair ya da yazara verilen ’ne, layık görüldü.

Giriş Tarihi: 26.3.2012 14:41 Güncelleme Tarihi: 26.3.2012 14:42
Seçici Kurul, bu yıl 5'incisi verilen ödülün, "30 seneyi aşkın süredir tiyatro, şiir, öykü, roman ve deneme alanlarında gösterdiği yaratıcılık, yenilikçilik ve yetkinliği nedeniyle" Mungan'a verildiğini açıkladı. Enis Batur, Semih Gümüş, Feride Çiçekoğlu, Turgay Fişekçi, Kaya Genç, Nüket Esen ve Can Yayınları adına Zeynep Çağlıyor'dan oluşan Seçici Kurul, Murathan Mungan'a ödülünü, 5 Nisan 2012 Perşembe günü Pera Müzesi'nde düzenlenecek törenle verecek.

Ödülün açıklandığı basın toplantısında bir konuşma yapan Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, "Ödülün çıkış noktasını, Erdal Öz'ün yazarlığı ve Türk edebiyatına yaptığı katkılar oluşturuyor. Kurduğu Can Yayınları'yla edebiyatımızın önde gelen isimlerini okurla buluşturan Öz, pek çok yeni yazarı edebiyat dünyasına kazandırdı. Özellikle genç yazarların ilk kitaplarını basarak onlara cesaret verdi ve başka yayıncılara örnek oldu. Bu anlayışın bir uzantısı olan ödülümüzü, öykü ve romanlarıyla unutulmaz izler bırakan Erdal Öz'ün anısını yaşatmak ve edebiyat alanında üretimi teşvik etmek amacıyla, gelecek yıllarda da vereceğiz." dedi. Seçici Kurul, 2013 yılındaki jüriye, yeni üye olarak Handan İnci'nin davet edilmesine karar verdi.

Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için ailesi ve Can Yayınları tarafından verilen edebiyat ödülü; 15.000 TL tutarında maddi destek ve Handan Börüteçene tarafından tasarlanan bir heykelcikten oluşuyor. 2008 yılından bu yana verilen ödüle, bugüne kadar Gülten Akın, İhsan Oktay Anar, Nurdan Gürbilek ve Şavkar Altınel layık görüldü.

Murathan Mungan

İstanbul'da, 21 Nisan 1955'te doğdu. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları, memleketi olan Mardin'de geçti. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Aynı bölümde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Ankara Devlet ve İstanbul Şehir Tiyatrolarında dramaturg olarak çalıştı. Gazete ve dergilerdeki ilk yazılarını 1975'te yayımlayan Mungan; şiir, öykü, roman, deneme, tiyatro oyunu, sinema yazısı, senaryo, masal, şarkı sözü gibi farklı türlere ait eserler verdi. İlk kitabı, "Mezopotamya Üçlemesi" adlı oyunun ilki olan "Mahmut ile Yezida" idi (1980). Oyun, Türkiye İş Bankası'nın açtığı yarışmada ikincilik ödülü aldı. Mungan'ın sahnelenen ilk oyunu, Orhan Veli'nin şiirlerinden kurguladığı "Bir Garip Orhan Veli"dir. İlk kez 1981'de sahnelenen oyun, 20 yılı aşkın süreyle seyirciyle buluştu ve 1993'te kitap olarak basıldı. "Sahtiyan" adlı şiiriyle Gösteri dergisinin 1981 Şiir Yarışması'nda 1. olan Mungan, özellikle "Metal" (1994) adlı kitabındaki şiirleriyle, '80 kuşağının en çok okunan, tanınan şairleri arasında ilk sıralarda yer aldı. Mezopotamya Üçlemesi'nin ikinci kitabı olan "Taziye" adlı oyunun 1984'te sahnelemesi nedeniyle, Ankara Sanat Kurumu'nca, Mehmet Baydın ile birlikte "En İyi Oyun Yazarı" seçildi. 1987'de, Söz gazetesinde kültür-sanat sayfası editörlüğü yaptı. 1995 yılında 40. yaşı nedeniyle "Murathan '95" adlı kitapta çeşitli ürünlerinden bir derlemeyi yayımladı. 2005 yılındaki 50. yaşı nedeniyle ise "50 Parça" adlı kitapta; hikâye, şiir, deneme, oyun gibi farklı edebi türden eserlerini bir araya getirdi. Yazıları, şiirleri ve kimi kitapları bugüne değin İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İsveççe, Norveççe, Yunanca, Fince, Boşnakça, Bulgarca, Farsça, Kürtçe ve Hollandacaya çevrilerek; çeşitli dergi, gazete ve antolojilerde yayımlandı. Mungan, 1985'ten bu yana İstanbul'da yaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdal Öz Edebiyat ödülü Mungan'a gitti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN