Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'u kaybettik

Giriş Tarihi: 12.2.2013 10:44 Güncelleme Tarihi: 12.2.2013 15:24
Kaynanalar dizisinde Kayserili uyanık işadamı "Nuri Kantar" tiplemesi Türk izleyicisinin aklına kazınan Tekin Akmansoy vefat etti.

Ünlü tiyatrocu ve dizi oyuncusu, geçtiğimiz günlerde zatürre teşhisiyle hastaneye kaldırılmıştı.

KİMDİR?

1924 yılında Denizli'de doğan tiyatro ve sinema sanatçısı Tekin Akmansoy, uzun yıllar çeşitli tiyatrolarda görev aldı. 1974 yılında başlayan Kaynanalar dizisinde Kayserili uyanık işadamı Nuri Kantar tiplemesi ile ön plana çıktı. Bu karakteri, yıllarca süren dizinin yanı sıra Kaynanalar ve Nöri Kantar Ailesi adlı sinema filmlerinde de canlandırdı. 1990'lı yıllarda kızı Arzu Akmansoy'un yönetmenliğini yaptığı Kaynanalar'ın yeni bölümlerinin yanı sıra Sonradan Görmeler gibi dizilerle uzun süre sonra televizyona geri döndü. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı.Son olarak da İki Aile dizisinde Tahir Pamukçuoğlu karekterini canlandırdı. Bir çok tiyatro oyununda, filmde ve dizilerde rol aldı.

KANTAR AİLESİ SANAT DÜNYASINA VEDA ETTİ

Tiyatro ve sinema dünyasının ünlü isimleri Tekin Akmansoy (Nuri Kantar) ve Leman Çıdamlı (Nuriye Kantar), 1 yıl arayla hayatını kaybetti.

Uzun yıllar yayınlanan 'Kaynanalar' dizisindeki 'Nuri Kantar' tiplemesiyle adından söz ettiren Tekin Akmansoy, bugün vefat etti. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında da 'Nuriye Kantar'ı canlandıran Leman Çıdamlı hayatını kaybetmişti.

Tekin Akmansoy, Denizli'nin Sarayköy ilçesinde 1924 yılında doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bitirdi. Sinemaya senarist, oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak katkıda bulundu. TRT'de çok uzun süre yayınlanan ve 1974 yılında başlayan 'Kaynanalar' dizisinde 'Nuri Kantar' tiplemesiyle adından sıkça söz ettirdi..1998 yılında "Devlet Sanatçısı" seçildi. Uzun yıllar çeşitli tiyatrolarda görev alan Tekin Akmansoy, meddah geleneğinin sürdürücülerinden biri oldu. 1990'lı yıllarda kızı Arzu Akmansoy'un yönetmenliğini yaptığı Kaynanalar'ın yeni bölümlerinde rol aldı.

Kaynanalar dizisindeki 'Nuriye Kantar'ı canlandıran Leman Çıdamlı (80) ise, 18 Aralık 2012 tarihinde kanser tedavisi gördüğü İstanbul'daki hastanede hayatını kaybetmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekin Akmansoy'u kaybettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN