''17. Afife Tiyatro Ödülleri'' adayları açıklandı

''17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri''nin adayları ve özel ödül sahipleri açıklandı. İşte adaylar.

Giriş Tarihi: 2.4.2013 09:10 Güncelleme Tarihi: 2.4.2013 09:13
Four Seasons Hotel İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, 17 senedir sadece finansal anlamda değil, fikir ve emek olarak da ödüllere her türlü desteği verdiklerini belirtti.

Başağa, 2012 – 2013 tiyatro sezonuna yeni yönetmelik ve jüri yapısıyla başladıklarına dikkati çekerek, ''Bu kapsamda, bu yıl 75 kişilik salon kısıtlamasını kaldırdık. Bu sayede günümüz tiyatrosunu şekillendiren alternatif tiyatroları da değerlendirme süreçlerimize dahil ettik. Yeni düzenlemeler ile seçici kurul ve oylama kurulu fonksiyonlarını birleştirdik, tek katmanlı bir jüri çatısı altında topladık. Yeni katılımlarla sayısı 33 kişi olan bu jüri, sezon boyunca hem oyun izleme hem de değerlendirme görevlerini eş zamanlı olarak yürüttü'' dedi.

Değerlendirme aşamasında, 33 kişinin 200'e yakın oyunu, 15 ayrı kategoride tek tek değerlendirmesi ve değerlendirmelerini jüri kararı olarak bütünlemesinin el yordamı ile yapılacak bir iş olmaktan çıktığını aktaran Başağa, şöyle devam etti:

''Bu nedenle jürinin çalışmalarını desteklemek amacıyla tüm sezon boyunca işleyen online bir değerlendirme ve takip sistemi oluşturduk. Bu sisteme sezon başından itibaren, programı açıklanan bütün oyunlar dahil edildi. Jüri üyelerimiz, oyun programlarına tek bir çatı altından ulaşabildiler ve sonucunda oylama süreçlerimiz daha hızlı, daha anlaşılır ve en önemlisi çok daha şeffaf oldu.''

Başağa, jürinin titizlikle çalıştığına vurgu yaparak, ''Jürimiz sezon boyunca, yaklaşık 2000 kez İstanbul'un dört bir yanındaki tiyatrolara giderek 180'den fazla oyundaki, 3000 adayı izleyerek değerlendirdi ve en doğru adayları belirlemek için büyük bir titizlikle çalıştı'' ifadesini kullandı.

Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen ise ödüllerin Türk tiyatrosunun geleceğini daha iyi yerlere taşımak için verdiği emeğin bir sembolü olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Her sanat dalı gibi, tiyatro da gelişip yenileniyor. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri olarak uzun zamandır, bu yenilenme sürecine destek vermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar icra kurulumuz ile gelen tüm görüş ve önerilere kulak verdik. Bugün geldiğimiz noktada ise Türk tiyatrosunda yeniliklerin öncüsü olmuş Afife Jale'nin izinden ilerleyen bir Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri var. Bundan sonra da yenilenen, aynı zamanda gelişen tiyatromuzun çizgisini yakalamış ve benimsemiş bir yapıyla Afife'nin ve tüm diğer tiyatro emekçilerinin adını yaşatıyor olacağız. Elbette ki gelinen bu noktada Yapı Kredi'nin bu ödülü ilk günden beri böylesine sahiplenmiş olmasının da katkısı çok büyük.''

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde bu yıl ''Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü''ne Erol Keskin, ''Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü''ne Yiğit Sertdemir, ''Yapı Kredi Özel Ödülü''ne ise Adalet Ağaoğlu layık görüldü.

ADAYLAR

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin bu yılki adayları da şöyle:

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu: Çehov Makinası - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Oyun - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Sessizlik - İstanbul Devlet Tiyatrosu.

Yılın En Başarılı Yönetmeni: Mehmet Birkiye - Sessizlik - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Müge Gürman - Çehov Makinesi - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Şahika Tekand - Oyun - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları.

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Öner Erkan - Babamın Cesetleri - Krek, Engin Hepileri – Oda ve Adam - 0090, Yiğit Sertdemir - Gerçek Hayattan Alınmıştır - Altıdan Sonra Tiyatro.

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Funda Eryiğit - Sessizlik - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Tomris İncer - Gerçek Hayattan Alınmıştır - Altıdan Sonra Tiyatro, Sumru Yavrucuk - Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi - Altıdan Sonra Yapım.

Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Erkek Oyuncusu: Bekir Aksoy - Sanat - Tiyatro Gerçek, Tolga Evren - Çirkin - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Murat Garipağaoğlu - Zengin Mutfağı - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları.

Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Kadın Oyuncusu:
Ayşe Selen - Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık - Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Selen Uçer - Kuçu Kuçu - Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu, Pınar Yıldırım - Kırmızı Yorgunları - Emek Sahnesi.

Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu: Süleyman Atanısev - Sessizlik - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Şerif Erol - Babamın Cesetleri - Krek, Levend Öktem - Çehov Makinası - İstanbul Devlet Tiyatrosu.

Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu: Gözde Çetiner - Çehov Makinesi - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Defne Kayalar - Babamın Cesetleri - Krek, Selin Sevdar - Ah Smyrna'm, Güzel İzmirim - Tiyatro Pera.

Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Yardımcı Erkek Oyuncusu:
Rüzgar Aksoy - Sanat - Tiyatro Gerçek, Bahtiyar Engin - Bezirgan - İstanbul Halk Tiyatrosu, Şamil Kafkas - Çirkin - İstanbul Devlet Tiyatrosu.

Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Yardımcı Kadın Oyuncusu: Pınar Çağlar Gençtürk - Yalnızlar Kulübü - İkincikat, Suna Keskin - Aşka 103 Adım - Tiyatro Kare, Aysel Yıldırım - Karşılaşmalar - Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu.

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı: Sami Berat Marçalı - Yalnızlar Kulübü: İkincikat - Yazar/Yönetmen/Dekor/Işık Uğrak Yeri: Craft Tiyatro - Yönetmen Disosya: İkincikat - Yönetmen, Mirza Metin - Nerde Kalmıştık: Bulut Tiyatro - Yönetmen Antigone 2013: Destar Tiyatro - Oyuncu, Cem Uslu - Parti: Ekip Tiyatro - Yazar/Yönetmen/Oyuncu Nerde Kalmıştık: Bulut Tiyatro - Oyuncu.

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımcısı: Yiğit Sertdemir - Katilcilik - Altıdan Sonra Tiyatro, Esat Tekand - Oyun - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Efter Tunç - Sessizlik - İstanbul Devlet Tiyatrosu.

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı: Şirin Dağtekin Yenen - Çehov Makinası - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Selda Durna, Banu Açıkdeniz, Duygu Dalyanoğlu - Karşılaşmalar - Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Duygu Türkekul - Vişne Bahçesi - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları.

Yılın En Başarılı Sahne Müziği: Çağrı Beklen - Sessizlik - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Tolga Çebi - Antonius ile Kleopatra-Oyun Atölyesi, Çiğdem Erken - Zengin Mutfağı - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları.

Yılın En Başarılı Işık Tasarımcısı: Önder Arık - Sessizlik - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Şahika Tekand - Oyun - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Akın Yılmaz - Çehov Makinası - İstanbul Devlet Tiyatrosu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
''17. Afife Tiyatro Ödülleri'' adayları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN