Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yahudiler bu akşam yılbaşını kutlayacak

İsrail'de yaşayan Yahudiler, Yahudi takvimine göre yarın girilecek 5774 yılının ilk günü olan "Rosh Hashanah"ı bu gece kutlamaya hazırlanıyor. Ülkede Pazar gününe kadar resmi tatil ilan edildi.

Giriş Tarihi: 4.9.2013 11:56

Yahudilikte kelime anlamıyla 'yılın başı' anlamına gelen "Rosh Hashanah" her sene Sinagoglarda özel duaların okunup, Şofar boynuzlarının üflendiği, evlerde ailelerin bir araya gelerek simgesel yiyeceklerin yendiği yeni yılın ilk günü olarak kutlanıyor.

Yahudilik inancına göre Tanrı'nın Krallığı'nın ilan ettiği, dünyanın ve insanoğlunun yaratılışının hatırlandığı ve Şofar (Boynuz) sesi ile insanın yargılanmasının başladığı yılbaşı, bu sene 5 Eylül Perşembe ve 6 Eylül Cuma günleri kutlanacak. Yılbaşı kutlamaları çerçevesinde ülkede Pazar gününe kadar resmi tatil ilan edildi.

Yahudilerin yılbaşı olarak Eylül ayını kullanmalarının nedeni ise bugünün hasat biçme döneminin başlangıç günü olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor. Bu yıl Yahudi takviminde 5774'cü seneye girilecek.

Kelime anlamı olarak 'yıl başı' anlamına gelen "Rosh Hashanah" İbrani geleneğinde farklı isimlerle de anılıyor. Bunlar yaygın olarak bilinen insanoğlunun yaratıldığı gün yaradılışın başı anlamına gelen Rosh Hashanah (Roşh= baş Hashanah=yıl). Bunun yanı sıra Şabaton, Zihron Terua, Yom Terua (Şofar çalınma günü), Yom Ha-Din (Yargı Günü), Yom Ha-Zikkaron (Hatırlama Günü) isimleriyle de biliniyor.

-Hep "baş" olabilmek için balık ve kuzu başı yeniyor-

Rosh Hashanah adetleri ise içinde oldukça ilginç dini ritüelleri barındırıyor. Arefe gün Kudüs'teki Yahudiler sabah güneş doğmadan "Ağlama Duvarı"na, Kudüs dışındakiler ise Sinagoglara giderek topluca dua ediyor. Kesinlikle gündüz uyunmuyor, öğleden sonra akan bir su kenarına gidip geçen sene içinde işlemiş oldukları günahlarını üzerlerinden atmak için, ceplerini suya silkeleyen Yahudiler, "Taşlih" adı verdikleri duayı okuyor. Bu vesile ile suyun, kırıntıları sürükleyip götürdüğü gibi, günahları da alıp götürmesi umuluyor.

-Elma tatlısı yeniyor

Rosh Hashanah'da Yahudiler tatlı bir yeni sene umuduyla "Elma tatlısı" yiyor. Düşmanların yok olması dileğiyle pırasa, pazı, ıspanak, hurma, Tanrı'nın Yahudileri yargılayacağı sırada sadece sevaplarına bakması için kabak; bereket için balık; hep 'baş' olabilmek içinde kuzu veya balık başı yeniyor.

Yahudi inanışına göre, Rosh Hashanah "yargı günü" anlamına da geliyor. Yahudiler, Tanrı'nın herkesin gelecek yıl için kaderini Rosh Hashanah'da kararlaştırdığına inanıyor.

Öte yandan bu akşam kutlanacak Rosh Hashanah yılbaşı arifesinde, İsrail Devlet İstatistik Kurumu geçen son yılda İsrail'de oluşan nüfus değişkenliklerini açıkladı.

-İsrail'in nüfusu 8,081 milyon: %75,1 Yahudi, %20,7'si Arap

Kurumun sitesinde yayınlanan verilere göre, İsrail'in nüfusu 8.081 milyon oldu. Bu rakamın yüzde 75,1'ni İsrail'in Yahudi vatandaşları oluştururken, yüzde 20,7'sini Arap vatandaşları oluşturuyor.

Geri kalan yüzde 4,2'yi oluşturan 345.000 İsrail vatandaşı ise, Arap Hristiyanlardan ve nüfusa kendini 'herhangi bir dine mensup değil' olarak kaydettirenlerden oluşuyor.

Aradan geçen bir yılda, İsrail'de 160.479 bebek doğarken, 127.052 kişi evlenmiş ve 29.616 kişi ise boşanmış olarak kayıtlara geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yahudiler bu akşam yılbaşını kutlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN