Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkvizyon'un ödülü altın 'Anka Kuşu'

Türkvizyon Şarkı Yarışmasının final heyecanı yaklaşırken Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna yarışmanın birincisine altın Anka Kuşu, ikincisine Gümüş Anka Kuşu ve üçüncüsüne de bronz Anka Kuşu verileceğini duyurdu.

Giriş Tarihi: 17.12.2013 12:37
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türk Dünyası'nın ilk ve tek müzik yarışması olma özelliğine sahip Türkvizyon şarkı yarışmasının ödüllerini Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna açıkladı.

Eskişehir Valiliği'nde açıklama yapan Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, "Dilde, fikirde, işte birlik" vizyonuna uzun vadeli katkı sağlamak amacıyla Türkivizyon'un önemli bir proje olduğunu belirtti.

Vali Tuna, şunları söyledi:

"Türkvizyon, Türk Dünyası'ndan, akraba ülkelerden dost ve kardeşlerimizle ilişkilerimizi geliştirmek ve kültür mirasımızı geleceğe taşımak için önemli bir kilometre taşıdır. Müziğin evrensel diliyle tüm dünyada ses getirecek çok önemli bir projedir. Sevgi ve hoşgörü ilkelleriyle bezenmiş olan kültürümüzün uluslararası düzeyde tanıtımı, müziğin evrensel diliyle verilecek mesajlar ve sanatçılarımız vasıtasıyla ülkelerimiz arasında ve bütün dünyaya vereceğimiz dostluk, barış ve sevgi mesajları için çok önemli bir fırsattır. Bu projenin büyüklüğü dünya küresinde Doğu'dan Batı'ya geniş bir hayat coğrafyasına sevgi ve hoşgörüsüyle hayat vermiş Türk Dünyası'nın büyüklüğünden ileri gelmektedir. Öyle ki ilk organizasyonuna 24 ülke katılan Türkvizyon, canlı yayınlarla bütün dünyaya ulusal kanalımız olan TRT vasıtasıyla sesini duyuracaktır."


TÜRKİYE'Yİ "GRUP MANEVRA" TEMSİL EDECEK

Türkvizyon'un yarı finalinin 19 Aralık'ta, büyük finalin ise 21 Aralık'ta Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü'nde yapılacağını belirten Vali Tuna, Türkiye'yi Grup Manevra'nın "Sen, Ben ve Biz" isimli şarkı ile temsil edeceğini söyledi.

Vali Tuna, 'Türkvizyon, Eurovizyon'un alternatif mi?' sorusuna da açıklık getirdi. Vali Tuna, "Böyle bir şey yok. Eurovizyon'a alternatif değil! Bunun bir kere altını çizmek lazım! Çünkü Eurovizyon'un kendine has kuralları var biliyorsunuz. Ama müzik yarışması her zaman ülkeler arasında daha kapsamlı, geniş kapsamlı yapılabilir. Hukuki anlamda sıkıntı çıkartmayacak şekilde müzik yarışmasının yapılmasında bir mahsur yok. Biz Kültür Başkentliği uygulaması yapıyoruz. Bu Kültür Başkentliği uygulaması her sene bir başka ülkeye devir olacak şekilde yapılıyor ve Kültür Başkenti olan ülke bunu yapıyor. Eurovizyon'da biliyorsunuz o sene kim kazanırsa bir sonraki sene yarışma o ülkede yapılıyor. Bizde öyle bir şey söz konusu değil. Mesela önümüzdeki sene Kazan Kültür Başkenti, bu yarışma seneye orada yapılacak. Burada maksat birinci olmak falan değil, burada maksat Türk Dünyası'nın bir araya gelmesidir" şeklinde konuştu.


OTELLER ŞİMDİDEN DOLDU

Eskişehir'in tanıtımı açısından Türkvizyon'un önemli bir organizasyon olduğunu anlatan Vali Güngör Azim Tuna, daha sonra konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu kış aylarında Eskişehir için turizm ve tanıtma yönünden önemli bir organizasyon sürecini yaşıyoruz. Otellerde boş yer yok, tren seferleri dolu. Eskişehir artık dünyanın ilgi odağı haline gelmeye başladı. Kültür Başkentliği konusunda geldiğimiz nokta itibariyle yakalamış olduğumuz başarılı performansı Türkvizyon'la hep birlikte taçlandıracağız. Bunu kıymetli Eskişehirlilerle paylaşmak istiyoruz. Eskişehirlilerimiz, sınırlı kapasiteden dolayı etkinliği sahnede izleme imkânı bulamasalar da ekranlarının başında bu coşkuya katılmalarını arzu ediyoruz, bekliyoruz. Zaten marka bir şehir olan Eskişehir'imizin tanıtımına bu vesileyle de önemli bir katkı yapmış olacağız."


TÜRK DÜNYASINDA GÖNÜL BİRLİĞİ

Müziğin evrensel bir dil olduğunu nitelendiren Vali Tuna, "Müziğin evrensel diliyle Türk dünyasında gönül birliğini sağlayacak Türkvizyon; aynı zamanda Kültür Başkentliği kapsamında dünyaca ses getirecek büyük bir projedir. Türk kültürünün sevgi, hoşgörü ve akılcılık ilkelerine dayandığının bilinci içinde, Türk kültürünün uluslararası düzeyde benimsenmesine, müziğin evrensel diliyle yaygınlaştırılmasına çalışmakla, bu yolda uygarlığa, dünya barışına ve insan haklarına hizmet etmeyi de amaçlıyoruz" dedi.

Türkvizyon şarkılarının, kültür mirasımıza anlam katacağını vurgu yapan Vali Güngör Azim Tuna, "Türkvizyon'la aynı idealler için çarpan yüreklerimizde, Türk dünyasına ait farklı renkler, farklı notalar aynı ahenkle şarkılara akacak ve bizleri aynı gönül ummanında bir araya getirecektir. Farklı alanlarda iş birliğine de zemin hazırlayan Türkvizyon'la gönüllerin buluşma noktası Eskişehir'de; ortak değerlerimiz notalarla kayıt altına alınarak hep bir ağızdan söylenecektir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkvizyon'un ödülü altın 'Anka Kuşu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN