İslam kültür eserlerin korunması tartışıldı

Kırım'ın başkenti Akmescit'te İslam kültürüne ait eserlerin korunması ve incelenmesi düzenlenen konferansta tartışıldı.

Giriş Tarihi: 16.10.2014 12:11
İslam kültür eserlerin korunması tartışıldı
Han Özbek Camisi'nin inşa edilmesinin 700. yılı dolayısıyla Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın katkılarıyla Kırım hükümeti, Kırım Müftülüğü, Müslüman Kültür, Bilim ve Eğitim Vakfı, Kırım Tatar Sanat Müzesi ve Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi tarafından organize edilen "Uluslararası Kırım Müslüman Mirasının İncelenmesi ve Saklanmasının Sorunları" adlı konferansta restorasyona ihtiyaç duyan Han Özbek Camisi başta olmak üzere ülkede İslam kültürüne ait eserlerin muhafaza edilmesi ve incelenmesi konularındaki sorunlar masaya yatırıldı.

Açılış konuşması yapan Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev, Kırım'ın tarihinin ve Müslümanların burada bıraktığı mirasın, İslam'ın büyüklüğünü gösterdiğini belirtti.

Ablayev, bu mirasın korunması için Han Özbek Camisi'nin restore edilmesinin önemine işaret etti.

Kırım Başbakan Birinci Yardımcısı Ruslan Balbek de ülkedeki anıtların kayıt altına alınması için Rusya'nın kendilerine talimat verdiğini ve bu çerçevede çalışma grubu kurulacağını söyledi.

Rusya Müftüler Kurulu Başkanı Ravil Gaynutdin de Kırım'da Müslümanların bıraktığı mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının önemli olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam kültür eserlerin korunması tartışıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN