Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD büyükelçisinin saksofon merakı

Gençliğinde saksofon çalan ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi'nin ilk kültürel faaliyeti Türk müziği makamlarının seslendirildiği saksofon konseri verdirmek oldu

ABD büyükelçisinin saksofon merakı
ABD senatosu tarafından eylülde Ankara Büyükelçiliği'ne atanan John Bass, göreve geldikten sonra rezidansındaki ilk yemekli davetini sanatçılar için düzenledi. Uluslararası Eğitim Haftası dolayısıyla ABD'nin Fulbright bursu ile 6 ay birlikte çalışma imkânı bulan iki müzisyen hoca Bass'ın daveti üzerine saksofon ve piyano eşliğinde Türk musikisi örneklerini seslendirdi. Başkent Üniversitesi'nden Prof. Melik Ertuğrul Bayraktarkatal ile San Francisco Devlet Üniversitesi'nden Dr. Hafez Modirzadehrezi, 6 ay boyunca birlikte çalışarak Türk makamlarını saksofona uyarladı.

DOĞU-BATI SENTEZİ

Konser sonrası SABAH'a kültürel ve sanatsal faaliyetlere ilgisi olduğunu söyleyen Büyükelçi Bass, gençlik yıllarında saksofon çaldığını açıkladı. Dr. Modirzadehrezi'nin saksofonunu büyük bir ilgiyle inceleyen Bass, Doğu ve Batı müziğinin bir araya gelmesiyle muhteşem müziklerin ortaya çıkabileceğine inandığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD büyükelçisinin saksofon merakı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN