Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Derviş Noel Baba belgeseli geliyor

Giriş Tarihi: 3.12.2014 15:26 Güncelleme Tarihi: 3.12.2014 15:26
Derviş Noel Baba belgeseli geliyor

Antalya'nın Demre ilçesinde yaşayan Noel Baba ile ilgili "Derviş Noel Baba" adıyla bir belgesel hazırlanıyor. Belgeselin senaryo yazarı gazeteci Abdurrahman Dilipak, "Noel Baba bir Anadolu ereni, bir Anadolu dervişi. Bu belgeselle gerçek ortaya çıkacak" dedi.

Senaryosunu gazeteci Abdurrahman Dilipak'ın yazdığı "Derviş Noel Baba" belgeselinin çekimleri İstanbul, İznik, Mudanya, İzmir ve Noel Baba'nın doğduğu Antalya'nın Kaş ilçesi yakınlarındaki Patara Antik Kenti ile yaşadığı Demre ilçesindeki Noel Baba Müzesi'nde yapılıyor.

Yeni yılda tamamlanması planlanan belgesel için Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut ise, bilgi ve belge desteği sağlayıp, danışmanlık yapıyor.

Yönetmenliğini Süleyman Civliz, kameramanlığını Süleyman Hamarat'ın yaptığı belgeselin çekimlerini sürdüren ekip, Patara Antik Kenti'nde kazıları ilk başlatan Prof. Dr. Fahri Işık ve şu anki Kazı Başkanı olan eşi Prof. Dr. Havva İşkan Işık ile röportaj yaptı.

"Noel Baba bir Anadolu ereni"

Senaryonun sahibi gazeteci Abdurrahman Dilipak, belgeselle ilgili şu bilgileri verdi:

"Noel Baba, Anadolu'da yaşayan hanif bir kişi. Yani Hz. İbrahim Peygamber'den, Peygamberimiz Hz. Muhammed'e kadar geçen zaman aralığında yaşamış, gelenekten gelen dini bir otorite.

Noel Baba, Hıristiyan dünyasına mal edilmeye çalışılmış. Herkes kendine göre bir Noel Baba efsanesi üretmiş. Biz bu belgeselle gerçeği arıyoruz.

Noel Baba, Anadolu'nun bir çocuğu. İznik Konsülü'ne katılmış bir din bilgini. Onun yardımseverliği, koruyuculuğuyla ilgili anlatılan öyküler var. Bu öyküler onun hikmet sahibi bir kişi olduğunu gösteriyor. Öyleyse Noel Baba bir Anadolu ereni, bir Anadolu dervişi. Bu belgeselle onun gerçeği ortaya çıkacak."

Noel Baba konusundaki 25 yıllık bilgi ve birikimini bu belgesele verdiğini aktaran Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut ise, "Bu belgeselle tüm dünya Noel Baba'yı daha doğru, daha iyi tanıyacak. Belgesel, Türkiye'nin tanıtımına önemli katkı sağlayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derviş Noel Baba belgeseli geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN