Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan müthiş proje

Ürdün’de yeni projesini tanıtan , bu kez 2. Abdülhamid'in perspektifine ışık tutarak, Hicaz Demiryolları üzerine film yapacak.

Giriş Tarihi: 28.12.2014 15:22 Güncelleme Tarihi: 28.12.2014 15:22
Osman Sınav'dan müthiş proje
Ünlü Yönetmen , Sultan 2. Abdülhamid'in perspektifine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 2. Abdülhamid ve Hicaz Demiryolları üzerine film yapmak istediğini açıkladı.

Yunus Emre Enstitüsü'nün Ürdün'de düzenlediği "Türkiye Günleri" etkinliklerine katılan Sınav, Osmanlı treni ile gerçekleştirilen tarihi Hicaz Demiryolu seyahati hakkındaki duygularını paylaştı.

'TARİH FARKLI OLURDU'

Hicaz Demiryolu'nu "müthiş proje" olarak tanımlayan Sınav, "Trenle nostaljik gezi süresince hep şunu düşündüm; Abdülhamid Han, Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlayabilseydi, tarih acaba bugün nasıl olurdu? Herhalde tarih, bugün biraz farklı olurdu" diye konuştu.

'BUNA İHTİYACIMIZ VAR'

Projenin "tarihin akışını değiştirecek bir proje" olduğuna dikkat çeken Sınav, "Maalesef demiryolu sabotajlarla tamamlanamadığı için tarihin akışı değiştirilememiş. Bugün belki demiryoluna ihtiyacımız yok ama Abdülhamid Han'ın o perspektifine ihtiyacımız var. O perspektiften bakarak bugün Ortadoğu meselesine yeni yorum getirmek gerekli diye düşünüyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Sınav'dan müthiş proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN