Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Ertuğrul'un babası Süleyman Şah değildir"

Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, Ertuğrul Gazi'nin babasının Gündüzalp olduğuna dair rivayetlerin olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 13.2.2015 16:48
Ertuğrul'un babası Süleyman Şah değildir
Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen "Tarihe Yolculuk" programında soruları cevaplayan Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, Ertuğrul Gazi'nin babasının Gündüzalp olduğuna dair rivayetlerin olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü "Tarihe Yolculuk" programlarına devam ediyor. Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi'de gerçekleştirilen programda Cumhuriyet döneminin geçmişi inkar üzerine kurulu olduğunu söyleyen Bahadıroğlu, Cumhuriyet'i kuranların toplumu hilafete bağlılık alışkanlığından kurtarmak için geçmişi kötüleme kampanyası güttüklerini belirtti.

ERTUĞRUL'UN BABASI SÜLEYMAN SAH DEĞİL GÜNDÜZALP'TİR

Peki dizilerin tarihi öğrenme konusunda yerini nasıl buluyorsunuz? Özellikle son zamanlardaki Diriliş Ertuğrul dizisinden soru sormak istiyorum. Tarihin sinemada ve dizilerde işlenmesini nasıl buluyorsunuz?

Doğru işlenirse çok doğru buluyorum. Ama genelde aşk işleri bulaşıyor. Bu yüzden diziler izlenmez duruma geliyor. Dizi olduğu için bir hafta sonrasına merak ettirme zorunluluğu var. O bakımdan bir sürü şey karıştırılır. Işık, ses, çekim gibi teknik şeylerden anlamam. Tarihsel açıdan Diriliş'i ele alırsam Ertuğrul çok yaşlı. Bey olmadan, ölür gibi gözüküyor. Ertuğrul 19-20'li yaşlarda bey olmuştu. Burada 40'lı yaşlarda falan gözüküyor. Bunlar olabilir. Süleyman Şah değildir babaları, Gündüzalp'tir. O tarz da bir rivayet var. O dönem için kesin bulgu zaten yok. Olanları da Timurhan Bursa işgalinde devlet arşivlerini yakmıştır. Zaten eski Osmanlı Devletini kuranların adı Türkçedir. Bazı vakıf senetlerinde Gündüzalp olarak geçiyor Osmangazi'nin dedesi. Göçer çadırlar, perdeler, elbiseler o dönemin elbiseleri değildir. O dönemde baş açmak yoktur. Kadınlarda, erkeklerde de yoktur. Osmanlı döneminde erkeklerin başını açması iki yüzlülük olarak görülür. Buna çok dikkat edilirdi. Uyurken bile saçlarını örterlerdi. Erkekler başı açık, yalın ayak gezmezlerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ertuğrul'un babası Süleyman Şah değildir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN