Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış Akademisi kuruluyor

Türkiye BARIŞ’ını inşa ediyor, Kürt Sorunu’nun çözümünde emin adımlarla ilerliyor. “Üst düzey” görüşmeler yapılıyor, çözümün yol haritası giderek şekilleniyor. Şekillenen bu yolda, “taraflar” çözümün kalıcı hale gelmesinde, önem ve özen gösteriyor.

Giriş Tarihi: 16.3.2015 16:50
Barış Akademisi kuruluyor
"Barış Akademisi" Kürt Sorunu'nda çözümün ve kalıcı barışın inşasında, görev ve sorumluluğun sadece "taraflarda" olmadığı inancıyla kuruluyor.

KALICI BARIŞ İÇİN HERKES GÖREVE!

Kuruluş metninde; kalıcı barış, çatışma çözümü ve çatışma sonrası normalleşme konularında çalışmalar yapacağını deklere eden Barış Akademisi; "barış sürecinde", sivil toplum, akademi ve siyaset kurumları arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçları arasında sayıyor.

BARIŞ İÇİN YENİ BİR DİL YENİ BİR BAKIŞ

Barış Akademisi Direktörü İdris Kardaş; "Türkiye'nin kolay olmayan bu "barış sürecinde", barışın kalıcı hale gelmesi için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Dünyada var olan barış kurumları hem var olduğu ülkeye hem de dünyadaki diğer barış süreçlerine ciddi katkılar sunuyorlar. Barış Akademisi de bu yönde çalışmalar yapacak."

Barış Akademisi'nin barışa destek olmak, katkı sunmak isteyen toplumsal her kesim için kurumsal bir zemin niteliğinde olduğunu vurgulayan Kardaş, kısa vadedeki çalışmalarını şöyle özetledi.

"Medyaya ayrımcılık, nefret suçları, insan hakları gibi konularda eğitimler sağlayacak ve barış muhabirliği, barış gazeteciliği alanında çalışmalar yapacağız. Gençlerin müzakere yapma ve çatışma çözümü becerilerini geliştirecek eğitimler sağlayacağız. Barışın kazanımlarının toplum tarafından somut bir şekilde anlaşılmasına yönelik raporlar, araştırmalar, toplantılar yapacak ve projeler üreteceğiz. Barış süreci ile birlikte normalleşme çalışmalarına katkı sunacak siyasal, sosyal, ekonomik ve psikolojik hazırlıklara destek olacağız, bu yönde raporlar hazırlayacağız. Türkiye'nin yaşadığı diğer siyasi sorunların müzakere ve diyalog yoluyla çözümüne yönelik toplumun farklı kesimlerine yönelik çalışmalar ve eğitimler sunacağız. Kadınların barış sürecine daha aktif katılımını sağlayacak kampanyalar, projeler yapacağız. Sanatçıların, edebiyatçıların barışa olan desteklerini arttıracak çalışmalar yapacağız. Akademiyanın barış süreci ile ilgili daha fazla makale, rapor üretmesini sağlayacağız. Sivil toplumun sürece olan katılımını arttıracak çalışmalar yapacağız."

Barış Akademisi kuruluş toplantısını Türkiye'nin önde gelen yazarlarının, aktivistlerinin, sanatçılarının, gazetecilerinin, iş insanlarının ve akademisyenlerinin davet edildiği 17 Mart'ta Santral İstanbul'da gerçekleştirecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış Akademisi kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN