Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk resminin başyapıtları satışa çıkıyor

Halil Paşa, Sami Yetik, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat, Feyhaman Duran ve Şevket Dağ imzalı tablolar, müzayede ile satışa sunulacak.

Giriş Tarihi: 8.4.2015 15:38
Türk resminin başyapıtları satışa çıkıyor
Antik AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Beşiktaş'ta bir otelde gerçekleştirilecek müzayedede Türkiye'nin köklü aile koleksiyonlarından çıkan Halil Paşa, Sami Yetik, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat ve Feyhaman Duran, Şevket Dağ imzalı başyapıt tablolar ile Osmanlı tuğralı gümüşler ve Beykoz koleksiyonu, hatlar, fermanlar ve hilye-i şerifler satışa sunulacak.

Müzayedede Sami Yetik'in, 1917 imzalı ve askerler, efeler ve süvarileri özgün fırça darbeleri ile tuvaline aktardığı "Milli Mücadele" konulu tablo da satışa çıkartılıyor. Eski Türkçe imzalı ve 106x175 santimetre ebatlarındaki eserin açılış fiyatı 550 bin lira olacak.

Nazmi Ziya'nın 1910-1925 yıllarına tarihlenen üç önemli eserinin de yer alacağı müzayedede, Halil Paşa'nın fırçasından "Şakayıklar", Hikmet Onat'ın "İstanbul" konulu çalışmaları, Şevket Dağ'ın ustalık dönemi çalışmalarının yanı sıra Feyhaman Duran, Vecihi Bereketoğlu ve Mahmud Cuda gibi değerli sanatçılara ait eserler bulunacak.

Hoca Ali Rıza'nın Türk resim sanatında ekol olan tekniğini konuşturduğu peyzaj eserleri de müzayedede satışa sunulan eserler arasında yerini alıyor.

HAT SANATININ ŞAHESERLERİ DE MÜZAYEDEDE


Tuğralı gümüşler, tombaklar, "Yıldız" damgalı porselenler, Beykoz camları, çeşm-i bülbüller, bohemler, fermanlar, hatlar, hilye-i şerifler ve oryantalist ressamların "İstanbul" konulu birbirinden önemli tabloları da müzayededeki eserler arasında bulunuyor.

Hasan Rıza Efendi, Kazasker Mustafa İzzet, Yahya Hilmi, Mahmud Celaleddin, Mehmed Esad Yesari gibi Türk hat sanatına yön vermiş değerli hattatların hilye-i şerif, aşere-i mucizat, nübüvvet mührü gibi, benzerleri önemli koleksiyonlarda yer alan eserleri ile levhalar ve Kur'an-ı Kerimler müzayedede satışa çıkartılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk resminin başyapıtları satışa çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN