Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortaçağ el yazmasında Efendi Yoda

Yıldız Savaşları'nda Jediler'in efendisi Yoda figürünün benzeri, 14'üncü yüzyıldan kalma dini bir belgede görüldü. Ancak belgede karakterin adı yok

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Ortaçağ el yazmasında Efendi Yoda
İngiltere'de tarihi kitapların bulunduğu bir kütüphanenin müdürlüğünü yapan Julian Harrison, arşivindeki 14'üncü yüzyıla ait dini metin yazılı bir belgede tasvir edilen figürün; Star Wars (Yıldız Savaşları) filmindeki Jediler'in Efendi Yoda ile neredeyse aynı olduğunu farketti. Harrison, tespit ettiği benzerliği "Star Wars senaristleri zamanda yolculuk yapıp Yoda'yı bu el yazmasındaki gibiçizmişler. Ya da kimbilir biri bu figürden esinlenmiş" sözleriyle yorumladı.

O FİGÜRDE DİK SAÇLI
Bir kiliseye ait dini belgenin, Fransa'da 1300 ile 1340 yılları arasında yazıldığı biliniyor. Belgenin üst kısmında yer alan figür turuncu renkte cüppeli ve saçları dik olarak tasvir edilmiş. Kütüphaneci Harrison, dini hükümlerden ve Samson ve Delila hikâyesinden bahsedilen metinde figürle alakalı bilginin olmadığını söylüyor. Star Wars senaristi George Lucas'ın kurguladığı karakter Yoda, filmdeki bir başka kurgusal topluluk olan Jedi Konseyi'nin başkanı. Filme göre 900 yaşında olan Yoda, Jedi düzeninin devamını sağlamak için yüzyıllardır kendisine bağlı şövalyeler yetiştiriyor. Özellikle fantastik film ve roman hayranları tarafından çok sevilen Yoda karakteri ilk olarak Star Wars serisinin beşinci yapımı olan "The Empire Strikes Back" filminde canlandırılmıştı.

7'NCİ Fİ LM HEYECANI

Fragmanı geçtiğimiz günlerde internete sunulan Star Wars'un yedinci filmi "The Force Awakens" ise 18 Aralık'ta vizyona girecek.

SAMSON VE DELİLAH
İncil'de geçen hikâyede Samson'un saçlarından gelen olağanüstü güçlerini onu kendine âşık edip uykusunda saçlarını keserek alan Fenikeli Delilah anlatılıyor. Gücünü kaybedince Fenikelilere köle olan Samson saçları uzadıktan sonra gücüne kavuşarak intikamını alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortaçağ el yazmasında Efendi Yoda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN