Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanatta 52. yıl sergisi

TBMM Milli Saraylar Genel Sekreter yardımcılığının üstlendiği, duayen hattat ve ressam TURAN SEVGİLİ' yi 'Sanatta 52 yıl sergisiyle' Dolmabahçe depo sergi salonunda ağırlıyor ...

Giriş Tarihi: 11.5.2015 11:44 Güncelleme Tarihi: 11.5.2015 11:46
Sanatta 52. yıl sergisi
10 mayıs 2015 pazar günü saat 14.00 da önemli isimlerinde yer alacağı açılış, dolmabahçe depo sergi salonunda gerçekleşecektir.16 mayıs 2015 cumartesi saat 14.00-18.00 saatleri arasında TURAN SEVGİLİYLE hat üzerine sohbet etkinliği düzenlecek ve 17 mayıs pazargünü saat de sergi sona erecektir.

Döneminin önde gelen hattatlarından olan merhum Hamit Aytaçtan 1963 yılında hat meşk etmeye başlayan ve bu dönemdeki öğrencilerininde ilki olan TURAN Sevgili yarım asırı devirerek bir çok eser ortaya koymuş ilkleri büyük cesaretiyle gerçekleştirmiş ve günümüz modern hattatların yolunu açmıştır.

Hattat ressam Turan Sevgilinin Sanatta 52. yıl sergisiyle yılların birikimini klasik ve modern tarzda hat çalışmalarıyla sanat severlere keyifli bir sergi hazırlayan küratör ve minyatür sanatçısı Melis Sevilay Uludağ, Turan Sevgiliye ait 70 adet hattat portresini ve 41 adet hat eseri dolmabahçe depo sergi salonunda görkemli bir açılışla sergilemeyi gerçekleştireceklerini söyledi... Sanatta 52 yıl sergisine Turan Sevgili'nin yanında yer alan ve 3 sanat dalını bir araya getirerek ortak eserlere imza atan tezhib ebru sanatçısı Eda Funda Özkan ve minyatür ebru sanatçısı Melis Sevilay Uludağ yer almaktalar... Turan Sevgili'ye ait hat levhaların her detayıyla ayrı özelliklere sahip eselerin tamamının süslemelerini tezhip ve ebru sanatçısı Eda Funda Özkan tarafından çalışılmıştır .kültür bakanlığı sanatçısı olup birçok yarışmada ödülleri bulunan sanatçı Eda Funda Özkan, yurt dışı ve yurt içi bir çok koleksiyonda eserleri bulunmaktadır 1,5 metre yüksekliğindeki peygamberler hilyesi görenleri yazı ve süslemeleriyle derinden etkileyeceği önemli eserlerin başında gelmektedir.. Minyatür sanatınıyla Melis Sevilay Uludağ Turan Sevgili'ye kutsal emanetlerle ilgili farklı kompozisayonlarısanat severlerle buluşturmayı düşünüyor.

Bir ilk yine gerçekleşiyor ...


Altın üzerine yakut ve firuze taşlarıyla peygamber efendimizin kılıcıseyf-i nebevi birebir boyutlarında minyatür tarzında yorumlayan Melis Sevilay Uludağ altın hat yazılarıyla Turan Sevgiliyle görkemli bir esere imza atıyorlar.

Sanatta 52.yıl sergisiyle sizlerle birlikte buluşacak olan Turan Sevgili, hatta gönül veren ve sanat sever dostları sergisine bekliyor...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanatta 52. yıl sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN