Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin hikayesi!

Giriş Tarihi: 15.1.2016 17:41 Güncelleme Tarihi: 15.1.2016 17:42
Büyük Budapeşte Oteli'nin hikayesi!

inin yönetmeni kimdir? Büyük Budapeşte Oteli filmi kaç yılında vizyona girmiştir? Büyük Budapeşte Oteli filminde kim başrolde oynadı? Büyük Budapeşte Oteli filminin özeti...

, 2013 yılı Almanya ve İngiltere ortak yapımı dir. Stefan Zweig'ın notlarından esinlenilerek uyarlanan filmde yönetmenlikte Wes Anderson, başrolde Ralph Fiennes görev yapmıştır.

Filmin başlangıç sahnesinde günümüzde bir genç kız mezarlıktaki bir yazar anısına yapılmış anıta yaklaşır. Yazarın 1968 yılında Büyük Budapeşte Oteline yaptığı ziyareti anlatan kitabı okumaya koyulur.

Yazar, Alp Dağlarındaki kurgusal bir Avrupa ülkesi olan Zubrowka Cumhuriyeti'nin savaş sonrasında yoksulluk ve bakımsızlıktan harap durumda olduğunu görür. Bir zamanlar göz kamaştıran otel, adeta bir harabeye dönüşmüş, ziyaretçileri de oldukça azalmıştır.

Yazar otelde bir akşamüstü Sıfır Mustafa ile karşılaşır ve akşam yemeğinde buluşup sohbet etmeye karar verirler. Yemek sırasında Mustafa otele nasıl sahip olduğunu ve onu neden kapatmak istemediğini anlatır.

Hikaye 1932 yılında otelin şatafatlı günlerinin sonlarına yakın dönemde başlar. Bu dönemde Mustafa otelde karşılama görevlisi olarak çalışmaktadır. Zubrowka savaşın eşiğindedir ama otelin ünlü odacısı Gustave'ın umurunda bile değildir. Otelin zengin misafirlerinin ihtiyaçlarıyla ilgilenen Gustave, diğer zamanlar da ise yaşlı ve sarışın zengin müşterilerle birlikte olmaktadır. Bu kadınlardan bir tanesi Madam Céline Villeneuve Desgoffe und Taxis otelden ayrıldıktan kısa bir süre sonra evinde esrarengiz şekilde ölü bulununca olaylar gelişmeye başlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük Budapeşte Oteli'nin hikayesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN