Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da Sergisi açıldı

Giriş Tarihi: 25.2.2016 17:26
Tahran'da Mimar Sinan Sergisi açıldı

İran'da Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezi, İslam Ülkeleri Kültür Enstitüsü ile birlikte sergisi ve Mimar Sinan konferansı düzenledi.

Programa, ECO başkanı İftihar Hüseyin Arif, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Doç.Dr. Şamil Öçal, Enstitü Kültür Sanat Koordinatörü Eyyüp Azlal, Tacikistan'ın Tahran Büyükelçisi Nimetullah İmamzade ve Afganistan'ın Tahran Büyükelçisi Nasır Ahmednur katıldı.

Etkinlikte, 'ın Türkiye ve Osmanlı coğrafyasında yer alan 33 eserinin bulunduğu bir serginin de açılışı yapıldı.

Program öncesinde İran ve Türkiye'nin milli marşları çalındı. Ardından ECO Başkanı İftihar Hüseyin Arif bir konuşma yaptı. ECO Başkanı Arif, yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

"Mimarlık sanatın değişik bir çeşididir. Sanatçı eserini önce hayal eder, sonra hayata geçirir. Mimar ise bir esere hayat veriyor. İslam dünyasının büyük mimarlarından Mimar Sinan'ı bugün anacağız. Onun kıymetli eserlerini göreceğiz ve kıymetli eserleri hakkında bilgiler dinleyeceğiz. Mimar Sinan, geçmişte yaptığı eserlerle şimdi ve gelecek zamanlara dair önemli mesajlar vermiş biri olarak karşımıza çıkar. Mimar Sinan, bana göre İslam dünyasının örnek bir mimarıdır."

"Sinan'ın eserleri İslam medeniyetinin ürünleridir"

Yunus Emre Tahran Türk Kültür Merkezi Müdürü Öçal da yaptığı konuşmada, Mimar Sinan'ın eserlerinin İslam medeniyetinin ürünleri olduğunu belirtti.

Öçal, "Osmanlı'nın hakim olduğu topraklarda Mimar Sinan'ın eserlerini görmek mümkündür. Mimar Sinan, eserlerinde özellikle camilerde İslami tevhid anlayışını yansıtmış, İslam ülkelerine ait birçok mimari eserden etkilenerek yeni bir sentez oluşturmuştur" dedi.

Konferans bölümünde İran İslam Ansiklopedisi Mimari Bölümü Editörü Mehdi Gülçin Arifi de bir konuşma yaptı. Arifi, ilk olarak Mimar Sinan'ın ortaçağ İslam dünyasının en büyük mimarlarından biri olduğunu söyledi.

Konferans bitiminden sonra Mimar Sinan'ın Türkiye ve Osmanlı bakiyesi coğrafyada yer alan 33 eserinin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahran'da Mimar Sinan Sergisi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN