Oskar'ın Türkiye adayı seçildi

Sinema Meslek Birlikleri üyelerinden oluşan Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'nun organize ettiği 'Yabancı Dilde  En İyi Film' Akademi Ödülü (Oscar) adayı için Türkiye'den gönderilecek filmin seçimi yapıldı.

Giriş Tarihi: 4.10.2016 14:54 Güncelleme Tarihi: 4.10.2016 15:12
Oskar'ın Türkiye adayı seçildi

Sinema sektöründen meslek birlikleri, dernekler ve sendikalar ile Sinema Genel Müdürlüğü'nün belirlediği temsilcilerden oluşan 17 kişilik jüri iki oturumda başvuran adaylar arasından kararını verdi.

Bu yıl Oscar Türkiye adayı olmak için vizyona girmiş 10 film, SEK'e başvuruda bulundu. Başvuran eserlerden "Sarmaşık" isimli film, bir önceki yıl Oscar Türkiye adayı olarak vizyon tarihini bildirerek başvuru yapmıştı. Jüri tarafından yapılan değerlendirmede önceki yıl değerlendirmiş Sarmaşık filminin, ikinci kez başvurusunun kabul edilemeyeceği jürinin oy çokluğuyla karar verildi.

Jürinin ikinci toplantısında kapalı oylama ile değerlendirilen 9 filmden 'KALANDAR SOĞUĞU' isimli film, jüri üyelerinin büyük çoğunluğundan tartışmaya yer bırakmayacak farkla oy alarak 'Akademi Ödülü Yabancı Dilde En İyi Yabancı Film' kategorisinde Türkiye adayı olarak seçildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oskar'ın Türkiye adayı seçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN