Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı tarihinde ne zaman, nasıl ve kaç yaşında öldü? Ertuğrul Gazi’nin türbesi nerede?

, Türk tarihi açısından oldukça önemli bir şahsiyettir. 'nin kurucusu Osman Bey'in babası olan Ertuğrul Gazi, geçtiğimiz yıllarda yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisi ile birlikte tarihimiz açısından önemli bir yere sahip olan Ertuğrul Gazi'yi daha yakından tanıma fırsatı elde ettik. Diriliş Ertuğrul'un geçtiğimiz yayın döneminde sona ermesi ve dizinin devamı niteliği taşıyan dizisinin ATV ekranlarında yayınlanmaya başlamasıyla birlikte Osmanlı Beyliği'nin nasıl bir devlete, ardından imparatorluğa dönüştüğü merakla takip edilmeye başlandı. Kuruluş Osman dizisinin, ilk yayın günü itibarıyla reytin sonuçlarında en yakın rakibine fark etmesi, diziyi olan ilgiyi kanıtlar nitelikte. Hal böyleyken, Osmanlı Devleti'nin kuruluş hikayesinde yer alan tarihi karakterler, yoğun olarak araştırılmaya başlandı. Hikayenin başladığı nokta Ertuğrul Gazi hakkında yapılan sorgular ise, konuyla ilgili araştırılanlar arasında öne çıkıyor. İşte Ertuğrul Gazi'nin hayatına dair satır başları.. Ertuğrul GAzi nasıl ve kaç yaşında öldü? Ertuğrul Gazi'nin mezarı (türbesi) nerede?

Giriş Tarihi: 27.11.2019 19:43 Güncelleme Tarihi: 27.11.2019 19:43
Osmanlı tarihinde Ertuğrul Gazi ne zaman, nasıl ve kaç yaşında öldü? Ertuğrul Gazi’nin türbesi nerede?

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası olan Ertuğrul Gazi, Bizans hakimiyetine son verilerek Anadolu'nun Türk yurdu haline getirilmesinde oynadığı rol ile Türk tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan şahsiyetlerden bir tanesidir. Bilindiği üzere ATV'nin yeni yayın dönemindeki amiral gemisi olan Kuruluş Osman dizisinde Osmanlı Beyliği'nin, devlet olma süreci işleniyor. Ekrana gelen ilk bölümünün ardından gelecek bölümlerde ilgiyle takip edileceğini kanıtlayan Kuruluş Osman dizisi, Türkiye'nin yanı sıra çeşitli dünya ülkelerinde de yayınlanıyor. Hal böyle olunca Osmanlı Devleti'nin kuruluş hikayesinde yer alan karakterler, dizinin izleyenleri tarafından merak ediliyor. Bu karakterlerden bir tanesi de Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi. Kuruluş Osman dizisinin bu akşam ekrana gelecek ikinci bölümünün, ilk bölümde olduğu gibi reyting sonuçlarında en yakın rakibine fark atması bekleniyor. Dizinin ilgiyle takip edilmesi Ertuğrul Gazi neden ve nasıl öldü şeklindeki sorguların arama motorlarında popüler hale gelmesine sebep olurken, Ertuğrul Bey karakterinin Kuruluş Osman dizisinde yer alıp almayacağı da ayrı bir merak konusu. İşte Ertuğrul Gazi'nin hayatı...

ERTUĞRUL GAZİ'NİN HAYATI

13. Yüzyıl'da dünya yeni kudretini arıyordu. Ve Anadolu, emperyallerin kavgaya tutuştuğu bir diyardı. 1071'de Türklerin girdiği bu topraklara şimdi, Haçlılar ve Moğollar da ortak olmak istiyordu. Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar, Kafkasya ve Mezopotamya yeni sahibini arıyordu. İşte bu yangın yerinde ortaya çıkan Ertuğrul Gazi, hayallerine giderken aslında dünyaya yeni bir medeniyet armağan etti. Temellerini attığı devlet, dünyanın kaderini değiştirdi.

IX. asırda Ertuğrul Gazi'nin ataları, yaklaşık 50 bin veya 70 bin hane olmak üzere diğer Oğuz boyları ile beraber Moğol istilasının da etkisiyle Buhara ve Semerkant (Özbekistan) üzerinden Ceyhun nehrini (Amuderya'yı) geçerek Horasan (Türkmenistan) bölgesinin Merv /Mohan şehrine yerleştiler.

İLK KONAK YERİ KARACADAĞ'DIR

Selçuklu Sultanı I.Alâeddin Keykubat, Ertuğrul Gazi idaresindeki Kayıhanlıları bu savaşlardaki hizmetlerinin karşılığında ödüllendirdi ve Ankara'nın batısındaki Karacadağ'ı kışlak-yaylak olarak verdi. Bu müjdeli haber Kayıhanlılar Kayseri'de bulunurken, Selçuklu başkenti Konya'ya gönderilen Ertuğrul Gazi'nin oğlu Saru Batu Savcı Bey tarafından getirildi. Ertuğrul Gazi'nin Anadolu'daki ilk konak yeri Karacadağ'dır. Böylece Ertuğrul Gazi ilk olarak tarih sahnesinde görünmüştür.

CİHAD EMRİNİ YERİNE GETİRMEK İSTEDİ

Kayıhanlıların şanını yüceltmek ve İslam'ın cihad emrini, cihan mefkûresini yerine getirmek isteyen Ertuğrul Gazi'nin batı uc bölgesinde gaza hareketlerinde bulunmaya başlaması; ileride kurulacak olan devletin siyasi hayatında uc geleneğinin yerleşmesine ve Bizans üzerine daimi gaza hareketlerinin yapılmasına vesile oldu.

GAZİ UNVANI VERİLDİ

Ertuğrul Gazi'nin siyasi ve askeri dehası, cesareti, yiğitliği, zekâsı ve aksiyonunun bir sonucu olarak, XIII.asrın ortalarında Karacahisar ve Söğüt fethedildi. Selçuklu Sultanı I.Alâeddin Keykubat, bu fetihlerin sonucunda mükâfat olarak Domaniç, Söğüt ve çevresini kendisine yurt/mülk olarak verdi. Yazları Domaniç yaylalarında, kışları Söğüt'te geçiren Ertuğrul Gazi, Selçuklu Devleti'nin kuzey-batı uç sınırlarını en iyi şekilde koruyup, asayişi temin etti. Domaniç-Söğüt ve çevresine hâkim olduktan sonra, Bizans sınır boylarında bulunan diğer uç beyleriyle birlikte cihad ve gaza ile meşgul olmaya devam etti. Ertuğrul Gazi, komşu Bizans tekfurlarına (valilerine) karşı kazandığı parlak başarılarından dolayı "gazi" unvanı aldı.

ERTUĞRUL GAZİ NASIL ÖLDÜ?

Ertuğrul Gazi, yöneticiliği döneminde aşiretinin nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli ve ihtiyatlı bir siyaset izledi. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans (İnegöl-Karacahisar-Bilecik) tekfurlarıyla daima iyi geçinip onların durumlarını ve siyasi şartları gayet iyi değerlendirerek başında bulunduğu aşiretini ve idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşattı. Ertuğrul Gazi, emri altındaki topraklarda yaşayan halk tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişiydi. Söğüt'teki Hıristiyan tebaası da Ertuğrul Gazi'yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Yurt tuttuğu bölgede huzur ve güveni sağladı.

KAÇ YAŞINDA ÖLDÜ?

Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt'te vefat etti.

MEZARI (TÜRBESİ) NEREDE?

Türbesi Söğüt'tedir. Her yıl eylül ayının 2.haftası pazar günü anma törenleri yapılmaktadır.

ERTUĞRUL GAZİ'NİN KAÇ ÇOCUĞU VAR? OSMAN BEY'İN KARDEŞLERİ

Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Bey'in babası olan Ertuğrul Gazi'nin, Osman Bey'den başka çocukları da vardı. Diğer çocuklarının isimleri ise; Saru Batu (Savcı Bey) ve Gündüz'dür. Ertuğrul Gazi'nin aynı zamanda Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar isimli üç de kardeşi bulunmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı tarihinde Ertuğrul Gazi ne zaman, nasıl ve kaç yaşında öldü? Ertuğrul Gazi’nin türbesi nerede?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN