Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’ndan Çözüm Süreci Açıklaması

Giriş Tarihi: 4.3.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 4.3.2015 15:58
Çözüm süreci ile ilgili basın açıklaması yapan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, dağların barut değil çiçek kokmasını, gençlerin de molotof, silah ve kurşun değil kalem ve kitap taşımasını istedi.
Mardin’de aralarından MÜSİAD, Memur-Sen ile Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti’nin aralarında bulunduğu 48 sivil toplum kuruluşunun bulunduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Karayolları Parkı’nda çözüm süreci ile ilgili kitlesel basın açıklaması yaptı. Platform üyeleri adına açıklama yapan Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Aydın, AK Parti ve HDP’nin ortak basın açıklaması yaparak, sürece ivme kazandırmaya ve somut adımlar atmaya yönelik çabalarını çok önemli ve değerli bulduklarını söyledi. Barış ve huzurun düşmanlarını çatlatacak, sulh ve sükunun taraflarını sevindirecek bu hayırlı süreçteki gelişmeleri dikkatle ve rikkatle izlediklerini kaydeden Aydın, huzur, refah, barış ve güven ortamının tesisi için süreci hem yasal düzenlemelerle, hem de toplumsal pratiklerle güvence altına alınması gerektiğini kaydetti.
Ekonomik yatırımlar ve turizm başta olmak üzere bölgemizi her alanda riskli hale getiren ve güven ortamını bozan 6-8 Ekim olaylarına benzer hadiselerin bir daha yaşanmaması için tüm tedbirlerin alınmasını isteyen Aydın, güvensizlik oluşturacak çabalardan vazgeçilmesi gerektiğini altını çizdi. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz istiyoruz ki dağlarımız barut değil çiçek koksun. Çocuklarımız ve gençlerimiz molotof, silah ve kurşun değil kalem, klavye ve kitap taşısın. Biz temenni ediyoruz ki, dedeler torunlarını değil, torunlar dedelerini defnetsin. Düğünlerimiz, taziyelerimiz, ticaretimiz ve sanatımız katı ve ideolojik olmaktan çıkarak edebi, estetik ve derinlikli bir hal alsın. Biz istiyoruz ki, dağlarımız hayvancılık, arıcılık ve pikniklerle şenlensin. Mehtabın şavkı vursun sulara. Şehirlerimizde turizm, ticaret, eğitim, kültür, sanat ve yaşamın her boyutuyla rengarenk aksın. Artık ne incinecek bir canımız, ne akıtılacak bir damla kanımız, ne de dağlanacak bir anne yüreğimiz olmasın istiyoruz. Barış sürecinin başarıyla neticelenmesi Yeni Türkiye’nin de sigortası olacaktır. Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak, tarafların bu ortak açıklamasını, barış ve huzurun sağlanmasında önemli bir aşama olarak görmekte ve tarafları bu konuda daha cesur ve kararlı adımlar atmaya davet etmekteyiz."
Aydın, bütün siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, basın ve medyayı barış ve normalleşmeye katkıda bulunacak bir üslup ve yaklaşım içinde olmaya çağırdıklarını da sözlerine ekledi.
"HUZURA BARIŞA VE KARDEŞLİĞE İHTİYACIMIZ VAR"
Bölgenin ve ülkenin şuan birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ve kucaklaşmaya ihtiyacının olduğunu ifade eden kanaat önderi Süleyman Çelik, "Malumunuz bölgemiz uzun zamandır bazı sıkıntılar yaşıyor, yaşıyoruz. Bugün nasıl ki bir insanın suya ihtiyacı varsa, aç olan bir insanın ekmeğe ihtiyacı varsa bizim de bu bölgede huzura ihtiyacımız vardır. Huzura, barışa ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Basın açıklamasında başkanımızın dediği gibi, bunu siyasi bir partinin menfaati çerçevesinde değil kardeşlik ekseninde yapılması lazımdır. Herkesin birbirini kucakladığı, herkesin hür bir şekilde kendisini ifade edebildiği bir ortamı arzuluyoruz ve bunun çabası içerisindeyiz" dedi.
"HERKESİN KATKI SUNMASINI UMUT EDİYORUZ"
Hükümet ve HDP’nin ortak yaptığı “PKK’nın silah bırakma” çağrısının toplumu rahatlatacak bir seviyeye gelmesini umut ettiklerini dile getiren Mardin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ali Dündar, Mardinliler olarak her zaman barış sürecinin yanında yer aldıklarını ve STK’lar olarak Kürt meselesinin çözümü noktasında desteklerini her zaman deklare ettiklerini söyledi. Dündar, Kürt meselesinde herkesin katkı sunmasını umut ettiklerini söyledi.
Basın açıklamasına destek veren iş adamı Cengiz Demirkaya ise, Türkiye’nin ve bölgenin acil olarak barışa ihtiyacının var olduğunu ifade etti. Demirkaya, "Yapılan açıklamalarda görülüyor ki olumlu bir hava estirilmiş. Bu iklimle, bu hava ile çözüm sürecinin nihayete erecek bir aşamaya ulaşıp Türkiye’nin güzelliklerine güzellik katacağına inanıyorum. Çözüm ile birlikte Türkiye’nin yeni inşası da gerçekleşecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’ndan Çözüm Süreci Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN