Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kanserojen balık' söylentileri kasıtlı

Giriş Tarihi: 27.1.2013

Son günlerde 'Balıklarda ağır metal kalıntısı olduğu' yönündeki iddialara cevap veren Yalova Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, iddiaların kasıtlı çıkarıldığını söyledi

Son günlerde 11 çeşit balıkta kanserojen madde bulunduğu yönündeki iddiaları değerlendiren Yalova Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, iddiaların kasıtlı olarak çıkarıldığını belirtti. Balıklarda 'ağır metal kalıntısı' ya da 'tehlikeli denizanası' benzeri haberlerin, turizmi baltalamak ya da balık çiftlikleri sahipleri tarafından, deniz balıkçılığını etkilemek amacıyla ortaya atıldığını söyleyen Tokalak, "İddialar tamamen yalan" dedi. Birkaç yıl önce öldürücü denizanası tehlike saçıyor gibi haberlerin çıktığını belirten Tokalak, "Oysa biz balıkçılar olarak bu denizanalarıyla her gün temastayız, hiçbirimize bugüne kadar bir şey olmadı. Bu da turizm sektörünü etkilemek amaçlı çıkartılan bir haberdi" sözleriyle tepki gösterdi.

BALIK ÇİFTLİKLERİ

Denizanalarının tehlike saçtığına dair haberlerin balık çiftliklerinin sahiplerinden kaynaklandığını söyleyen Tokalak, "Biz üç ayda bir balıklardan numune veririz, hiçbir kanserojen görülmedi balıklarda bugüne kadar. O zaman şuna bakmak lazım. Bu haberler kimin işine yarar. O zaman hedefi bulursunuz, bu tür haberlerle vatandaşı deniz balıklarından uzaklaştırmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

'Deniz balığını tercih edin'
Vatandaşlara bu tür haberlere itibar etmemeleri tavsiyesinde bulunan Tokalak, "Palamut, çinekop, hamside iki üç aydır bolluk devam ediyor. Bu sene balık bol. bu sene bolluk var, deniz balığını tercih etsinler, sağlık için. Elimizde bir tek orijinal gıda olarak balık kaldı, bunların hepsi oyun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kanserojen balık' söylentileri kasıtlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN