Narkotik köpeği Alfa'dan zehir tacirlerine geçit yok

Giriş Tarihi: 7.6.2013

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'nde 5 yıldır görev yapan narkotik madde köpeği Alfa, bu süre boyunca yaklaşık 2 ton uyuşturucunun ele geçirilmesinde aktif rol oynadı

Belçika Malinois cinsi narkotik köpeği Alfa, Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'nin göz bebeği. Henüz 40 günlükken geldiği Bursa'da polis memuru Necmettin Ülker tarafından eğitilen ve 2008 yılında Ankara Köpek Eğitim Merkezinde 3 ay süren itaat ve narkotik köpeği yeterlilik sınavlarında da 20 köpek arasında birinci olan Alfa, bu tarihten itibaren resmi olarak göreve başladı. Yaklaşık 5 yıldır Bursa'da resmi görevde bulunan Alfa, bu süre zarfında zehir tacirlerinin en korkulu rüyası oldu. 5 yılda, 1 buçuk ton esrar, 200 kilogram eroin, 5 kilogram kokain ve 45 bin tane extacy hap ve daha birçok uyuşturucu maddesinin yakalanmasını sağlayan Alfa, uyuşturucu tacirlerine yaklaşık 12 milyon TL'lik darbe vurmayı başardı. Son olarak geçtiğimiz hafta yakıt tankeri içerisine saklanarak Diyarbakır'dan Bursa'ya sokulmak istenen ve162 kilogram esrar maddesinin bulunmasında aktif rol oynayan Alfa, narkotik köpeklerinin uyuşturucuyla mücadelenin olmazsa olmazı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

ONDAN KAÇIŞ YOK
Üstün koku alma yeteneğine sahip olan ve kokuları uzun süre hafızasında tutabilen Alfa'yı atlatabilmek için uyuşturucu satıcıları birbirinden ilginç yöntemler denese de, Alfa'dan kaçış yok. 1 gram uyuşturucunun dahi kokusunu metrelerce uzaktan alabilen Alfa, toprak altına saklanmış uyuşturucuları dahi anında bulabiliyor. Zehir tacirlerinin Alfa'ya yakalanmamak için birçok yöntem denediğini ancak Alfa'nın her seferinde başarıyla saklanan uyuşturucu maddeleri bulduğunu anlatan eğitimcisi polis memuru Nizamettin Ülker, "Uyuşturucu satıcıları, uyuşturucu maddelerin kokusunu saklamak için birçok yöntem deniyor. Uyuşturucu maddenin içerisine pul biber ve karabiber karıştırmanın yanı sıra araçların yatık depolarına, peynir bidonlarına, piknik tüplerine, hatta göbekli marulların içerisine dahi içerisine uyuşturucu madde gizledikleri oluyor. Ancak Alfa üstün koku alma yeteneği sayesinde her zaman uyuşturucu maddeleri bulmayı başarıyor. Zulaların bulunmasında ya da ikametlerdeki aramalarda uyuşturucunun gizlendiği yerlerden bulunarak çıkartılmasında Alfa, ekipler için büyük önem taşıyor. Ayrıca zaman açısından da ciddi bir artı sağlıyor" dedi. İnsanlar arasında narkotik köpeklerinin yemeklerine uyuşturucu madde katıldığı ve madde bağımlısı olduğu için köpeklerin uyuşturucu maddeyi bulmayı başardığı yönünde bir algı olduğunu ve düşüncenin son derece yanlış olduğunu ifade eden Ülker, "Narkotik köpeklerine kesinlikle uyuşturucu madde verilmemektedir. Emniyet Müdürlükleri bünyesinde bomba ve canlı insan bulma köpekleri de bulunuyor. Eğer narkotik köpekleri uyuşturucu verilerek eğitiliyorsa diğer köpeklere de bomba ve canlı insan mı vermemiz gerekecek? Bu düşünce tamamen yanlış. Branş köpeklerinin başarısının sırrı tamamen koku alma yetenekleri. Köpekler koku alma yetenekleri sayesinde uyuşturucu, bomba ve canlı insanları bulabiliyorlar. Biz köpeklerimizi oyun odaklı eğitiyoruz. Dayanak noktamız sadece oyun. Zaten uyuşturucu operasyonlarına da oyun amacıyla gidiyoruz. Alfa, uyuşturucu maddeyi bulduğu taktirde oyun oynayacağımızı biliyor. Bu sebeple de uyuşturucu maddeyi gizlendiği yerden anında buluyor ve oyun oynamaya hak kazanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narkotik köpeği Alfa'dan zehir tacirlerine geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN