Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnegöl Alası tescillendi

2008'de başlayan çalışmalar sonrasında İnegöl'de farklı noktalarda 5 yıldır özel ekim alanları oluşturulup incelenen İnegöl ayçekirdeği en sonunda 'İnegöl Alası' markasıyla tescillendi

Giriş Tarihi: 9.6.2013
İnegöl'ün ününe ün katan köfte, mobilya ve kaplıcasının ardından ay çekirdeği de tescillendi. Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik ülkede yetişen ürünlerin yüzde 90'dan fazlasının İnegöl'de de yetiştiğini söyleyerek 'İnegöl Alası'nın hayırlı olmasını diledi. Mobilya ve sanayi şehri olan İnegöl'ün verimli topraklarıyla da önemli bir zenginliğe sahip olduğunu belirten İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise "Başta şeftalisi ve siyah zeytini olmak üzere dünyaya nam salmış tarım ürünleriyle İnegöl, Türkiye'nin gözde kentlerinden biridir" dedi.

'BÜYÜK BAŞARI KAZANDIK'
Tarımı sadece üretim ağıyla düşünmemek gerektiğini söyleyen Başkan Aktaş "Asıl olan üretimin sanayi ve teknoloji, üretilen malın da pazarla buluşmasıdır" diye konuştu. İnegöl Belediyesi olarak İnegöl'e yapılan her türlü çalışmaların yanında şehrin tarım gerçeğine de vurgu yapabilmek adına ilki 2007'de gerçekleştirilen ayçiçeği şöleni ile şehrin tarım gerçeğine vurgu yaptıklarını belirten Aktaş şöyle devam etti: "Özellikle tohum kalitesi anlamında geçmişten beri ayçekirdeği sektörü ile alakalı Türkiye'nin hemen her bölgesinde haklı bir üne sahip olan İnegöl çerezlik ayçekirdeği tohumunun sertifikalaştırılması anlamında 2008 yılında başlattığımız çalışmalar neticelendi. Belediyemizin her türlü destek ve katkıları ile İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası işbirliğinde İnegöl ayçiçeğinin markalaştırılması ile alakalı Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyelerinin kontrol ve denetiminde 2008'den 2012'ye kadar geçen 5 yıllık süreç boyunca; Ziraat Fakültesi'ndeki özel ekim alanında Şibalı ve Şehitler köyünde 5 yıl boyunca ayçiçeği tohumu ile ilgili özel seleksiyon (özel üretim) yapıldı." Başkan Aktaş "5 yıl boyunca ayçekirdeğinin çapı, boyu, yağ ve tuz oranı, vitamin oranı ile ilgili akademik çalışma yapılarak 2012 sonu itibarı ile özel tohum üretildi. Üretilen bu tohum ve üretimle ilgili ziraat fakültesi öğretim üyelerinin hazırladığı akademik rapor ile gıda tarım hayvancılık bakanlığı milli tescil ve sertifikasyon müdürlüğüne marka tescili başvurusunda bulunuldu" diye konuştu. Aktaş "İnegöl Belediyesi öncülüğünde ilk kez bir tarım ürününe uluslararası bir sertifika alınmıştır. Bu da belediyemizin tarıma ve köylümüze verdiği önemin bir göstergesidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnegöl Alası tescillendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN