Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencilerden atık yağ seferberliği

Bursa'da öğrenciler 'Okullar arası Bitkisel Atık Yağ Toplama' yarışmasında 4 ton atık yağ topladı. 95 okulun katıldığı yarışmada birinciliği ise Özel Tan Ortaokulu kazandı

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Nilüfer Belediyesi tarafından şubat ayında başlayan 'Okullar arası Bitkisel Atık Yağ Toplama' yarışmasında dereceye giren okulları ödüllendirdi. 20 Şubat 2013'te iş birliği yapılan kurum ve kuruluşlarla imzalanan protokol sonucu start alan proje kapsamında 4 bin 215 kg bitkisel atık yağ toplandı. Nilüfer'deki 95 okulun katıldığı yarışmada ilk sırayı Özel Tan Ortaokulu, ikinci İsmail Kadriye Solakoğulları Ortaokulu, üçüncü Nilüfer Barış Ortaokulu, dördüncü Işıktepe Rüveyde Dörtçelik Ortaokulu ve beşinci Nilüfer İş Okulu oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri Nilüfer Belediye Başkanı Başkan Mustafa Bozbey ve proje ortaklarının temsilcileri verdi.

"ELİMİZİ TAŞIN ALTINA SOKUYORUZ"
Yarışmaya olan ilginin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Bozbey, şunları söyledi: "Nilüfer'den 95 okulumuzun katıldığı yarışma kapsamında 61 okulda da bilinçlendirme eğitimi verildi. Çünkü 1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu kirletiyor. Bu atık yağların denize, akarsuya, göle ulaşması yaşayan canlı türlerine zarar vermesi demek. Üstelik kanalizasyon sistemleri de atık yağlar nedeniyle daralıyor, tıkanıyor. Her açıdan yaşadığımız çevreye, doğaya zararı büyük. O nedenle bilinçlendirme çalışmaları önem kazanıyor. Bitkisel atık yağların hanelerden toplanması işlemi 2008'den itibaren zorunlu hale getirildi. Ama Nilüfer Belediyesi olarak biz bu işlemi, 2006 yılından beri yapıyoruz. Halk sağlığını ilgilendiren bu tür konularda tüm yerel yöneticiler sorumludur. Biz gürültü, atık yağ toplanması, elektro manyetik alan gibi birçok halk sağlığını ilgilendiren konularda sorumluluk gözetmeksizin elimizi taşın altına sokuyoruz"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilerden atık yağ seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN