Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dereler online takipte

Bursa Büyükşehir Belediyesi, atık sularını doğaya bırakan işletmeleri 'Gerçek zamanlı uzaktan atık su izleme istasyonu' ile anlık olarak online takibe aldı

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Daha önce derelere akan kanalizasyon atıklarını arıtma sistemine bağlayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kirliliğe yol açan firmaların yakın takibi için düğmeye bastı. İlk etapta kendine ait arıtma tesislerine 'Gerçek zamanlı uzaktan atık su izleme istasyonlarını' kuran Büyükşehir Belediyesi şimdi de doğaya deşarj yapan firmaları takibe aldı. Özel firmalara yönelik gerçek zamanlı uzaktan atık su izleme istasyonlarının ilki Bademli girişinde bulunan Emek Yağ Fabrikası'na kuruldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ile birlikte, işletmenin kullandığı su miktarından deşarj ettiği miktara ve deşarj edilen sudaki kirlilik parametrelerine kadar her değerin anlık olarak ölçüldüğü istasyonu inceledi. Emek Yağ Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sait Uylar'ın da katıldığı istasyonun hizmete açılış töreninde, Altepe'ye sistemin çalışma şekli hakkında bilgi verildi.

İŞLETMELERE KURULACAK
Dere ıslah çalışmaları düzenli olarak devam ederken, derelere akan kanalizasyonların arıtma sistemlerine alınması için BUSKİ tarafından kolektörler yerleştirildiğini dile getiren Başkan Altepe, kirliliğin kaynağından önüne geçmek için önemli bir çalışmayı daha başlattıklarını söyledi. 'Gerçek zamanlı uzaktan atık su izleme istasyonu' sayesinde atık suların daha kaynağında iken belirleneceğini ifade eden Altepe "Bu sistem sayesinde işletmenin kullandığı ve doğaya bıraktığı su miktarları debimetre ile ölçülüyor. Aynı zamanda işletmenin atık su olarak bıraktığı sular bu sistemde anlık olarak takip ediliyor. Online çalışan sistem sayesinde biz oturduğumuz yerden bu firma ne kadar su kullanıyor, doğaya ne kadar su bırakıyor ve suyun kirlilik parametreleri nedir bunları rahatlıkla görebileceğiz. Bu veriler hem belediyemiz tarafından hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından online olarak takip edilebilecek" diye konuştu.

ANLIK TAKİP

Başkan Altepe sisteme dışarıdan bir müdahale şansı da olmadığını ifade ederek "Kameralarla anlık takip yapılıyor. İstasyonun kapısının açıldığını bile biz oturduğumuz yerden takip edebileceğiz" dedi. Altepe, deşarj miktarı fazla olan işletmelerden başlayarak sistemi tüm işletmelere yaygınlaştıracaklarını ve artık derelerin daha temiz akacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dereler online takipte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN