Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan teleferik ve tramvay için de gelecek

Geçtiğimiz hafta kentsel dönüşümün startını Bursa'da veren Başbakan Erdoğan, Türkiye için büyük önem taşıyan İpekböceği ve teleferik projelerinin açılışını yapmak için yeniden kente gelecek

Giriş Tarihi: 23.8.2013
Türkiye gündeminin en önemli maddelerinden biri olan kentsel dönüşümün startını Marmara depreminin yıldönümü olan 17 Ağustos'ta Bursa'da veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ülke için büyük önem taşıyan iki projenin daha açılışını yapmak için yeniden kente gelecek. Türkiye'nin ilk yerli üretim tramvayı olan İpekböceği'ni seferlere başlatacak olan Başbakan, dünyanın en uzun teleferik hattının da açılışını gerçekleştirecek.

TÖRENLE YOLCU TAŞIYACAK

Yıldırım ilçesinde 17 Ağustos tarihinde düzenlenen törene katılan Başbakan Erdoğan, 46 ilde toplam 335 riskli kamu binası ile 87 bin 628 binanın yıkımın startını verdi. Kentsel dönüşümü başlatarak hem kentin hem de Yıldırım ilçesinin çehresini değiştiren Başbakan Erdoğan, önümüzdeki günlerde Bursa'ya değer katacak iki projeyi daha hizmete sunacak. Başbakan, ilk olarak test sürüşlerine başlayan Türkiye'nin ilk yerli tramvayının açılışı için Bursa'ya gelecek. Heykel Garaj T1 hattında yolcu taşımaya başlayacak olan ve şu an 19 bin 740 kilo ağırlığındaki kum torbaları yüklenerek test sürüşlerine devam eden İpekböceği, 1 ay sürecek olan test sürüşlerinin ardından Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek törenle yolculu seferlere başlayacak. Bursa ile Uludağ arasında ulaşımı sağlayacak olan yeni teleferik hattındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, yeni teleferiğin seferlere başlama tarihi 29 Ekim olarak açıklandı.

DÜNYANIN EN UZUN TELEFERİĞİ
Çalışmaların tamamlanmasının ardından dünyanın en uzun teleferiği unvanını kazanacak olan yeni teleferik hattı, Bursa'ya hem vizyon hem de ekonomik bir değer katacak. Bursa'nın son dönemdeki en önemli projelerinin başında gelen yeni teleferik hattı da Türkiye'nin ilk yerli tramvayı İpekböceği gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla seferlere başlayacak. Başbakan Erdoğan'ın ilk seferi yapacağı yeni hat 8'er kişilik 180 kabinden oluşacak. Saattik yolcu taşıma kapasitesi yeni projeyle bin 800 kişiye çıkarılırken, aile kabinlerinin yanında VIP kabinler de devreye alınacak. Teleferik hattı Teferrüç ile Oteller Bölgesi arasında 24 saat kesintisiz ulaşım sağlanacak. 22 dakikada Uludağ'ın Oteller Bölgesi'ne ulaşımının sağlanacağı yeni teleferik hattının bölge turizmini de canlandırması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan teleferik ve tramvay için de gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN