'Örnek' yükselişini anlattı

Giriş Tarihi: 17.11.2013

Bursa'nın en tanınmış işkadınlarından biri olan Emine Örnek Kolejleri'nin patroniçesi Emin Örnek, başarılarla dolu hayatını SABAH Bursa'ya anlattı

Zor bir çocukluğun ardından sıradan bir öğretmenin başarı basamaklarını nasıl hızla tırmandığını, Emine öğretmenin, tüm kadın girişimcilerin örnek aldığı bir işkadını nasıl olduğunu tüm içtenliğiyle anlattı. Gülter ve Hüseyin Demirel çiftinin 7 çocuğundan biri olarak Kırklareli'nde dünyaya gelen Emine Demirel, annesi için şifa oldu. Emine'nin doğumunun ardından bel ağrıları geçen ve yeniden yürümeye başlayan annesi zor dönemleri çabucak geride bıraktı. İlkokulu Süleyman Çelebi İlkokulu'nda okuyan Emine, ortaokulu Bursa Kız lisesinde okudu ve ailesinden izinsiz sınavlarına yazıldığı Bursa Kız Öğretmen Okulu'nu ikincilikle kazandığına dair haberi biraz kızgın biraz gururlu biçimde babası verdiğinde dünyalar onun oldu. Çocuk kıyafetleri satan bir dükkânda çalışan arkadaşını görmek için kısa bir ziyaret gerçekleştiren genç öğretmen adayı Emine, arkadaşına yardım etmek için mağazaya gelen küçük çocuğun alışverişine ön ayak oldu ve Avrupalarda bile kendisine bir palto beğenmeyen Mefharet İnal ile Sevim Ertekin'in yeğenlerine palto sattığını bilmeden ayrıldı arkadaşının yanından. Tecrübeli eğitimciler Mefharet İnal ve Sevim Ertekin, bu genç öğretmenin çocuklarla çok kısa sürede çok başarılı diyaloglar kurduğunu fark edip derhal onu okullarına almak isteseler de idealist, bir öğretmenin öğretme ateşine engel olamadılar. Yozgat'ın küçük bir köyünde öğretmenlik yapmaya başlayan Emine öğretmen, daha sonra Bursa'ya dönerek kendisine görev teklif eden okula giderek öğretmenliğe devam etti. Emine Örnek, 1988 yılında doktor Mahmut Nedim Örnek ile hayatını birleştirdi. Eşinin ve ailesinin de desteğini alarak Çakırhamam Okul Sokak'ta açılan ilk dershanede haftada 40-45 saat matematik derslerine girerek, özverili çalışmalar yapan Emine öğretmen kısa sürede eğitimdeki başarısını kanıtladı. Emine öğretmen sınavlarda birincilikler alan öğrencileri ile tüm Bursa'ya adını duyurdu. Dershanenin ikinci şubesi İhsaniye'de açıldı ancak öğrenciler ve velilerin ısrarı üzerine ilk eğitim kurumunu açtı.

Kendi okulunu kurdu

Yeni okul için ilk girişim bir arsa almak oldu. Bademli'deki okul 1998'de açıldı. Okul bahçesinde ilk bayrak göndere çekilirken Emine öğretmen, Atatürk'ün manevi kızı Ülkü'yü kucağına aldığı anı ölümsüzleştiren anıtın önünde gözyaşları döküyordu. Bursa'nın en tanınmış isimlerinin öğretmeni olan Emine Örnek, kendi okulunda da bu misyonunu devam ettirdi. Çok çalıştı, çok sevdi 'çocuklarım' dediği öğrencilerini...

Mefharet öğretmeni unutmuyor

Kısa zamanda büyüdü Emine öğretmenin eğitim kurumları. Sonunda istedikleri bir bir gerçekleşti ve öğrencilerinin üç yaşından 18 yaşına kadar yanında olmaya başladı Emine öğretmen. Başarı hikâyesini birçok panelde anlatan Emine öğretmen uzun yıllar çalıştığı, kendisine rol model aldığı rahmetli Mefharet İnal ve Sevim Ertekin öğretmenleri saygı ve sevgiyle anarak vefanın önemini vurguladı.

Hessen heyeti Bursa'da...

Almanya'nın Hessen Eyaleti Adalet Entegrasyon ve AB Bakanlığı Müsteşarı Dr. Zsuzsa Breier, Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nu ziyaret etti. Müsteşarı Dr. Zsuzsa Breier, Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Meike Schmidt ve Almanya'nın Bursa fahri konsolosu Sibel Cura Ölçüoğlu ile birlikte tarihi vilayet binasında Vali Münir Karaloğlu ile bir araya geldi. Breier, Karaloğlu'na yeni görevinde başarılar diledi. Karaloğlu, Hessen heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Almanya ile Türkiye'nin Avrupa'da ilişkileri en yoğun iki ülke olduğunu söyledi. Karaloğlu, "Hessen ile Bursa arasındaki ticari münasebetlere baktığımızda, iki bölgenin bir kardeşlik hukuku var. Uludağ İhracatçılar Birliği rakamlarına baktığımızda, ihracatımızın yüzde 15'ini Almanya'ya yapıyoruz" dedi.

2 bin öğrenci eğitim görüyor

Emine Örnek Eğitim Kurumları'nda 2 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. 230 öğretmen, 15 profesyonel yönetici ve 156 destek personeliyle hizmet veriyor. Emine öğretmenin başarılarını çeşitli sivil toplum kuruluşları ve dernekler de ödülleriyle taçlandırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Örnek' yükselişini anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN