Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebelikte oruç en hassas konu

Giriş Tarihi: 6.7.2014

Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak, gebeliğin ilk ve son 3 ayında oruç tutulmaması gerektiğini, ortadaki 3 ayda ise şeker tansiyon gibi bir rahatsızlık yoksa oruç tutulabileceğini söyledi

Özel Bursa Anadolu Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak, "Doktorundan onay alan bir gebenin dengeli ve düzenli beslenme prensiplerine uyduğu takdirde sadece gebeliğin ortasındaki 3 ay içinde oruç tutmasında sakınca yoktur" dedi. Op. Dr. Çakmak, gebelikte oruç ve annelerin beslenmeleriyle ilgili şu bilgileri verdi: Anne ve bebek sağlıklı bir gelişim süreci izliyorsa, günlük alınması gereken besin öğeleri sahur ve iftar vaktine bölünerek tüketildiği sürece orucun gebeliğe olumsuz etkileri en aza inecektir. Gebeliğin ilk 3 ayında ve son ayında oruç tutmak önerilmemektedir. Annenin şeker, tansiyon gibi herhangi bir sistemik hastalığı mevcutsa, ayrıca bebeğin gelişiminde olumsuz giden durumlar mevcutsa oruç tutulmamalıdır. Normal bir gebelik sürecinde annenin kendi gereksinimine ek olarak tükettiklerinin bebeğe aktarılması için annenin yaklaşık 10-12 kg alması yeterlidir. Bu artışı sağlayabilmek için gebelik öncesine göre bir gebe ek olarak günlük 20 gr. protein, 15-20 mg. demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik enerji alması gereklidir.

GEBELİKTE İHTİYAÇ DUYULANLAR
KALSİYUM:
Bebeğinizin gebeliğin 8. haftasından itibaren oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için gerekli bir mineraldir.
PROTEİNLER: Gebelikte artan protein gereksinimi karşılamak için kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, kuru baklagiller gibi proteinden zengin besinler önerilir.
DEMİR: Gebelikte demirden zengin gıdaların tüketilmesi ve özellikle de 4-4.5 aylardan sonra folik asitli demir ilaçlarının kullanımı önemlidir. Çünkü özellikle bu aylardan sonra demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık ortaya çıkabilir
C VİTAMİNİ: Demirin bağırsaklardan emiliminde, vücudun hastalık etkeni mikroorganizmalara karşı bağışıklık direncinin arttırılmasında ve metabolizmamızdaki pek çok biyokimyasal süreç için gerekli bir vitamindir.
FOLİK ASİT: Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle gebeliğin ilk haftalardan itibaren folik asit alınması çok önemlidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikte oruç en hassas konu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN