Ameliyat edecek eller zımpara yapıyor

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Bursa'da yaşayan Ahıska Türkleri, bitirdikleri okulların Türkiye'de denkliği olmaması nedeniyle gerçek mesleklerini yapamıyor. Ahıskalı doktor ve hemşireler, ameliyat yapması gereken elleriyle mobilya atölyelerinde zımpara ve ambalajlamada çalışıyor, inşaatlarda kum çekiyor.

İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Taş, 1992 yılından sonra Türkiye'ye yaklaşık 200 bin Ahıska Türkü'nün geldiğini, bunların 60 bininin vatandaşlığı olmadığı için sağlık ve çalışma sorunları yaşadığını söyledi. Yıllarca tıp eğitimi alarak doktorluk diploması edinen Ahıska Türkü bazı doktor ve hemşirelerin, Türkiye'de "denklik" engeline takıldığını aktaran Taş, ortaya yürek burkucu manzaralar çıktığını belirtti. Taş, eğitimli Ahıska Türklerinin yaşadıkları denklik sorunu ve çalışma izinlerinin olmayışı nedeniyle vasıfsız işlerde çalışmak zorunda kaldığını aktardı. İnegöl'de denklik sorunu yaşayan 40 civarında hemşire, 10-15 civarında ise doktor bulunduğunu aktaran Taş, "Ahıskalıların vatandaşlıkları olmadığı için çalışma izinleri de yok. Devletimiz bunlara oturma izni veriyor. Fakat çalışamaz kaşesi basıyor. Böyle olduğu içinde gayri meşru yollardan çalışma hayatına atılıyorlar. Çoğu yerden paralarını dahi alamıyorlar" dedi.

AMELELİK BİLE YAPIYORLAR

Taş, günlük 20-25 liraya mobilya sanayisinde ve inşaatlarda çalışan doktorlar olduğunu ifade ederek, "Bazı doktorlar, çalışma izni olmadığı gerekçesiyle, ameliyat yapması gereken elleriyle mobilyacılarda zımpara ve ambalajlamada çalışıyor, inşaatlarda görev alıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ameliyat edecek eller zımpara yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN