Misi 10 yıl sonra ipeğine kavuştu

Giriş Tarihi: 23.8.2014

2 bin yıllık geçmişe sahip Misi köyünde ipekböcekçiliği zanaatını yeniden canlandırıp kadınlara iş alanı yaratmak için oluşturulan 'Misi İpek ve Koza Evleri' törenle açıldı

Anadolu Efes, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle, yerel kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirilen 'Yüzde 100 Misia Projesi'nde hazırlık süreci tamamlandı. Misili kadınların emeklerini değerlendirerek sosyal ve ekonomik yaşama dahil olacakları ipekböcekçiliği atölyesi ve restoranın bulunduğu 'Misi İpek ve Koza Evleri' düzenlenen törenle açıldı. Projenin en önemli bölümünü oluşturan ipekböcekçiliği atölyeleri ve mağazalarının yanısıra içinde bir de restoranın bulunduğu merkezin açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve UNDP yöneticileri katıldı. Proje, yörenin tarihsel geçim kaynağı olan ipekböcekçiliğinin yeniden canlandırıldığı ve kadın emeğinin değerlendirildiği örnek turizm modeli oluşturmayı amaçladı. Misili kadınlar hem İpek Evi'nde kurulan dokuma ve el sanatları atölyelerinde ipek ürünler geliştirip satarak hem de Koza Evi'nde yöresel tatları sunacakları restoranı işleterek maddi kazanç sağlayacak.

AİLE BÜTÇESİNE DESTEK OLACAKLAR

Düzenlenen törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Nilüfer Belediyesi olarak kadını evde tutan değil elinden tutan bir anlayışımız var. Misi de bu anlamda çok önemli. Bu bölgenin turizm potansiyelini öne çıkarmak istiyoruz. Misili kadınlarımız da bu potansiyele önemli bir katkı sağlayacak. Yüzde 100 Misia projesi ile hem ailelerine hem de kent ekonomisine destek olacaklar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Misi 10 yıl sonra ipeğine kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN