Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuktaki değişimi öğretmene bildirin

Giriş Tarihi: 14.9.2014

Bursa Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya yarın başlayacak ders başı öncesinde SABAH BURSA'ya konuştu. Sarıkaya sorunsuz bir eğitim yılı için velilere uyarılarda bulundu

2014-2015 eğitim-öğretim yılına bonzai endişesi ile başlayan velilere Bursa Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya'dan önemli uyarılar geldi. Okul dışında herhangi bir uyuşturucunun öğrencilere ulaşmasını engelleyecek tüm tedbirlerin aldıklarını belirten Sarıkaya "Burada işin en önemli kısmı velilere düşüyor. Velilerden özellikle bu yıl çocuklarını çok yakından takip etmelerini ve çocuklarındaki en küçük bir davranış değişikliğini okul yönetimi, rehberlik servisleri, sınıf öğretmenleri gibi yetkililer ile paylaşmalarını istiyoruz" dedi.

'OKULLA DİYALOG HALİNDE OLUN'
Sarıkaya, bonzai ile mücadelede Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak oluşturdukları komisyonda belirlenen bir dizi önlemi hayata geçirdiklerini belirtti. Sarıkaya tüm bunların yanında bonzai ile mücadelede ailelere de çok iş düştüğünün altını çizdi. Velilere çocukları ile iyi iletişim kurmalarını, onlara kulak vermelerini, çocuklarındaki değişiklikleri mercek altına almalarını öneren Sarıkaya "Velilerimiz okulla iletişim halinde olsun. Çocuklarındaki en küçük bir davranış değişikliğini okul yönetimine bildirsinler" diye konuştu.

YEREL MEDYAYA EĞİTİM GELİYOR

Yayınlanan haberlerde bilgi ve görüntünün paylaşımına da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Sarıkaya, "Medya bu konuda ne kadar dikkatlidir? Bir olumsuzluğun ters algı ile reklamı da yapılıyor. Madde kullanan bir çocuğun görüntülerinin uzun süre gösterilmesi ne kadar doğrudur? Bu noktada medya eğitim seminerleri yapmalıyız. RAM ile görüşüp Bursa yerelindeki medya ile eğitim toplantısı yapabiliriz" dedi.

TEOG YERELDE UYGULANACAK

Başarının arttırılması için ölçme değerlendirme çalışmalarına ağırlık verileceğini söyleyen Sarıkaya, eğitimde başarı hedeflerine dair şu bilgileri paylaştı: "Bakanlığımız TEOG sınavlarında çok başarılı bir sistem kurdu. 17 milyon öğrenci, 850 bin öğretmen organize edildi. Bursa olarak bir adım öne çıkmak ve TEOG benzeri sınav uygulaması ile lise öğrencilerimizi de ortak sınava almak istiyoruz. Böylece uygulama birliği sağlanmış olacak. Bursa olarak bakanlığın TEOG modelini yerele uygulayacağız."

DÖNÜŞÜMDE BURSA BİRİNCİ

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi çalışmalarında, Bursa'dan başvuru yapan 9 kurumun da kabul edildiğini söyleyen Sarıkaya, "Tüm başvuruları kabul edilen tek il Bursa" dedi. Dershanelerin kaldırılmasının yerinde ve geç kalınmış bir uygulama olduğuna değinen Sarıkaya, "Okula dönüşüm, o kurumlara sunulmuş bir seçenektir. Başvurusunu yapmayanlar da Milli Eğitim sistemine dahil olmak istemediklerini açıklamış olur ve kurumunu kapatır" dedi.

24 YENİ OKUL GELİYOR
Eğitim öğretimde derslik sorununun çözülmesi için çaba harcadıklarına dikkat çeken Sarıkaya, 24 yeni okulun daha yeni eğitim öğretime hazır hale getirildiğini söyledi. Bu sayede sınıf mevcutlarının daha azalmasının sağlanacağını belirten Sarıkaya, "Hedef tüm okulları tekli öğretime geçirmek. Ama nüfus hızlı artıyor ve bu da bizim planlarımızı etkiliyor. Bursa planlananın üzerinde göç alabiliyor, 30 bin Suriyeli beklenmedik bir göçtü. Özel idarelerin kapatılması sonrasında, Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlıklarına bu kalemler devredildi. Bu düzenleme nedeniyle narım çalışmaları sona doğru kaydı. Yine de ihalelerimizi tamamladık ve yola devam ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuktaki değişimi öğretmene bildirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN