Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel hastane için soruşturma açıldı

Paralel'e yakın eski vali Şahabettin Harput, merkeze çekilmesine 3 ay kala, İl Özel İdaresi'ne ait 8 katlı binada kiracı olan Bahar Hastanesi'nin sözleşmesini 10 yıllığına uzattı. Bakanlığın uygun görmediği kiralama mercek altına alındı

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Paralel hastane için soruşturma açıldı
Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen eski Bursa Valisi Şahabettin Harput'un Gülen Örgütü'ne ait Bahar Hastanesi'ne yaptığı kıyak savcılığı harekete geçirdi. Bakanlığın kabul etmediği halde sahte evrakla sözleşmesi uzatılan hastane mercek altına alındı. Bursa'nın tam merkezi olan Çarşamba semtindeki 8 katlı ve 10 bin metrekare alan üzerine kurulan İl Özel İdaresi'ne ait binada faaliyet gösteren Özel Bahar Hastanesi'nin kira sözleşmesi 2012'de sona erdi. İl Genel Meclisi kira sözleşmesini sadece 1 yıl uzattı. Eski Vali Şahabettin Haprut, hastanenin yanındaki İl Özel İdaresi'ne ait ikinci binayı da hastaneye tahsis etmek için çalışmaya başladı.

BAKANLIK'TAN RED
İkiz binaları tünel ile birbirine bağlanıp bağlanamayacağını araştıran eski Vali Harput, ikinci binayı tahsis etmeye zamanının kalmadığını çünkü merkeze çekileceğini öğrenince apar topar hastanenin faaliyet gösterdiği mevcut binanın kira sözleşmesini uzatmak için girişimlere başladı. Bazı İl Genel Meclis üyelerinin karşı çıkmasına binanın teklif alınarak yeniden kiralanmasını istemelerine kulak asmayan Şahabettin Harput, Özel Bahar Hastanesi'nin kira sözleşmesinin 2013 Mayıs ayından itibaren 10 yıl uzatıldığı yönündeki kararı İçişleri Bakanlığı'na yolladı. Bursa'dan gelen İl Özel İdaresi imzalı kararı inceleyen İçişleri Bakanı, kanunlara vurgu yaparak kamuya ait binanın teklif alınarak ihale usulü yeniden kiralanması gerektiğini belirterek "olmaz" yanıtı verdi. Bakanın olmaz cevabı üzerine yeniden bir karar hazırlatan Şahabettin Harput, kira sözleşmesinin uzatıldığından hiç bahsetmeden kamuya ait 8 katlı binanın yeniden kiralandığını gösteren yazıyı, İçişleri Bakanına göstermeden müsteşar vasıtasıyla onaylatmayı başardı. Böylece Özel Bahar Hastanesi, İl Özel İdareye ait binada aylık 94 bin TL kira ile 10 yıl daha kalma hakkı kazandı.

KİRA BEDE Lİ ÇOK DÜŞÜK
İl Özel İdaresi'nin kapanmasının ardından Bahar Hastanesi'nin kiracı olarak durduğu bina Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Bölgede faaliyet gösteren emlakçılar binanın kira bedelinin çok komik olduğunu ifade etti. Binanın düşük bedelle kiralandığını belirten emlakçılar, binanın konumunun çok iyi bir yerde olduğunu, metro istasyonunun tam önünde durduğunu ve kentin en işlek semtinde bulunduğunu belirtti. Emlakçılar böyle bir binayı alışveriş merkezi için kullanmak isteyen işadamlarının 500 bin TL'yi bile gözden çıkartabileceklerini söyledi.

KLİMALAR DA DEVLETTEN
Karçiçeği Özel Eğitim ve Sağlık Hizmetleri A. Ş. adı altında faaliyet gösteren ve devletin binasını kullanan Özel Bahar Hastanesi'nin bir dediği iki edilmemiş. Hastanenin talebi üzerine binada tadilat yapılırken, soğutma sistemi (klimalar) da devletin bütçesinden yaptırıldı. Ayrıca hastane yönetimi hiçbir izin almadan yaptırdığı kafeteryayı da işletmeye vererek kendisine ek gelir sağladı. Tadilat ve soğutma sistemi için hangi firmaya ne kadar ödendiğine dair bir evrak ise bulunamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel hastane için soruşturma açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN