Karacabey'de sahil atılımı

'nın en önemli sahil şeridine sahip olan Karacabey'de hayata geçirilecek olan Yeniköy-Malkara sahil projesi kamuoyuna tanıtıldı

Giriş Tarihi: 30.8.2015
Karacabey'de sahil atılımı
Karacabey Belediyesi tarafından hazırlanan ve Büyükşehir tarafından onaylanarak düğmeye basılan Yeniköy- Malkara mevkisi sahil boyu çevre düzenleme projesi Karacabey Belediyesinin düzenlediği basın toplantısıyla birlikte kamuoyuna tanıtıldı. Proje turizm alanında adeta bir devrim niteliği taşıyor. Karacabey Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Ali Özkan, Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Bebek, İmar ve Şehircilik Müdürü Gökşen Akgör Yağcı ile Meclis Üyesi Gülten Kapıcıoğlu katıldı. Proje üzerindeki son rötuşların yapıldığını belirten Başkan Özkan projenin detaylarını da kamuoyu ile ilk defa paylaştı. Başkan Özkan "Bu proje Karacabey'de özellikle turizm alanında bir devrim olacak. İnşallah yapım aşamasını da hayırlı bir şekilde gerçekleştirerek Karacabey'de turizm adına önemli bir adım atmış olacağız" dedi.

PROJEDE YOK YOK

Yaklaşık 50 hektarlık bir alanda uygulanacak olan sahil boyu çevre düzenleme projesi ile ilgili ilk defa ayrıntılı görseller kamuoyuyla paylaşılırken projenin teknik detayları da bu toplantı sonrası kamuoyuna duyuruldu. Buna göre proje içinde yürüyüş yolları, meydanlar, günübirlik kullanım alanları, çocuk oyun parkları, amfi-tiyatro, aquapark, spor alanları, bisiklet yolları, sergi ve gösteri alanları, seyir tepesi, otoparklar, toplu taşıma durakları, balıkçı barınağı, restoranlar, büfeler, oturma dinlenme alanları, ahşap seyir platformları, soyunma-duş-wc kabinleri, su sporları alanı ile özel donatı elemanları yer alıyor.

DOĞAL DOKU BOZULMAYACAK

Başkan Ali Özkan projeye başlarken ana fikrin "Her mevsim her yaş gurubuna hitap etmek" olduğunu belirtti. Özkan projeyi uzun süren titiz bir çalışma ile ortaya çıkardıklarını belirterek "Bölgenin kumul yapısından, vatandaşların ve esnafın beklentisine tüm detaylar yoğun bir çalışma ile raporlandı. Burada hem kentsel doku hem plaj üzerine düzenlemelere gidiyoruz. Mevcut yapı içerisinde köklü değişikliklere yol açacak uygulamalardan kaçınıyoruz. Projenin tamamında doğal dokuya uyumlu malzeme ve elemanlara yer verdik. Kültürel ve doğal değerleri ön plana alarak ihtiyaçlara modern şartlarda cevap vereceğiz" dedi.

OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
Özellikle sahil boyundaki ana yol üzerinde oluşan yoğun trafik, projenin öncelikleri arasında yer alıyor. Kullanım alanlarına göre farklı alanlarda olmak üzere toplam 525 araçlık otopark alanı hayata geçirilecek uygulamalar arasında. Yeniköy ve Malkara sahil şeridini bir bütün olarak ele alan projede kumsal alan ile uygulamaların hayata geçirileceği bölüm olmak üzere iki ayrı etaptan oluşacak. Mevcut kumsalın genişliğinin korunacağı projede kıyı kenar çizgisine uygun hareket edileceği ve yapıların bu kanuna göre planlandığı kaydedildi.

İZNİK SAHİLİ DE DÜZENLENECEK
Anıtlar Yüksek Kurulu'nun, İznik Sahili Düzenleme Projesi'ni onaylamasıyla birlikte İzniklileri heyecan bastı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak projeyle birlikte Mudanya ve Gemlik'ten sonra Bursa apayrı bir sahil şeridine daha sahip olacak. İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, 3 bin 800 metre uzunluğundaki yeni sahil projesinin tamamlanmasıyla birlikte İznik'in Türkiye'nin cazibe merkezi haline geleceğini söyledi. Sargın, "Yılbaşına kadar ihale aşamasını bitirmeyi hedefliyoruz. Daha sonra ise hummalı bir çalışma ile göl sahil düzenlemesini tamamlamak istiyoruz. Bu sahille birlikte İznik yeni bir görünüm kazanmış olacak. Bu sahil içerisinde aqua parklardan, plaj voleybol sahalarına, minyatür camilerden sosyal etkinlik alanlarına kadar birçok yeni düzenleme olacak" dedi. Karayolları ile Kıran Dere arasında bulunan bölgede uygulanacak olan sahil projesinin Bursa'nın değil Türkiye'nin bir cazibe merkezi olacağını ifade eden Sargın "Proje 20 milyon TL'ye malolacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karacabey'de sahil atılımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN