İskoliye Mektebi restore ediliyor

Giriş Tarihi: 18.12.2015
İskoliye Mektebi restore ediliyor

Darıca'da 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen İskoliye Mektebi'nin restorasyonuna başlandı. Başkan Karabacak "Tarihi yapı kent müzesine dönüştürülebilir" dedi

Darıca'da yaşayan Rumlar tarafından çocukların eğitimi için 19. yüzyılın sonlarında inşa ettirilen İskoliye Mektebi restore ediliyor. 1875'te yapımına karar verilen ve 1882'de hizmete başlayan İskoliye Mektebi'nde, 1900'lerin başında meydana gelen büyük yangın dışında 1964'e kadar eğitim verildi. Bölgede yaşayan Rumların Yunanistan'a gitmesiyle bu tarihten sonra kısa bir süre kaymakamlık olarak hizmet veren zamanla tahrip olan binanın, 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nde büyük bölümü yıkıldı. Mimaride neoklasik dönemin izlerini taşıyan tarihi binanın restorasyonu için Darıca Belediyesi'nce proje hazırlandı ve ihale sürecinin ardından çalışmalar başladı. Bu kapsamda, tarihi bina mevcut duvarları korunarak, üslup, malzeme ve mimari detaylar bakımında mümkün olduğunca aslına sadık kalınarak restore edilecek.

KENT MÜZESİ OLABİLİR

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine miras kalan tarihi yapı için Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile çalışma başlattıklarını söyledi. Başkan Karabacak "En geç 2 yıl içerisinde bu tarihi yapının restorasyonunu tamamlayıp halkımızın hizmetine sunmuş olacağız. Ne amaçla kullanılacağına restorasyonun tamamlanmasının ardından karar vereceğiz. Belki bir kent müzesine dönüştürülebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İskoliye Mektebi restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN